Şerit kullanım özellikleri ve şerit seçim özellikleri dikkate alınarak gecikme değerlerinin araştırılması
Determination of delay by taking account of lane utilization properties and lane selection strategies at signalized intersections
- Tez No: 376335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde nüfus artışına bağlı olarak artan ulaşım sorunlarına çözüm bulunması ile trafik mühendisliği ilgilenmektedir. Trafik mühendisleri tarafından ulaşım planlarının doğru yapılması sürücülerin birbirleriyle olan etkileşimlerini, seyahat eden yolcuların gecikmelerini ve kuyruk uzunluğu değerlerini etkilemektedir. Bu nedenle, serbest araç oranı ve buna bağlı olarak hesaplanan gecikme değerleri kavşağın performansında etkilidir. Bu çalışmada, sinyalize arter üzerinde bulunan araçlar şerit bazında incelenerek sol, orta ve şağ şeridi kullanan sürücülerin davranışları da gözönüne alınarak birbirlerine olan bağımlılıkları araştırılmış ve buna bağlı olarak serbest araç oranı bağıntıları her bir şerit için geliştirilmiştir. Belirlenen serbest araç oranı bağıntılarına göre gecikme değerleri hesaplanarak şerit bazında karşılaştırma yapılmış, serbest araç oranı etkisi ve gecikme değerleri üzerine araştırma yapılmıştır. Araçların önceki (akım yukarı) kavşaktan uzaklaşıp sonraki (akım aşağı) kavşağa yaklaştıkça serbest araç oranı değerinin nasıl değiştiği ve ayrıca önceki (akım yukarı) ve sonraki (akım aşağı) kavşağa ait yeşil sürenin devre süresine oranının serbest araç oranını nasıl değiştirdiği incelenerek analizler yapılmış ve gecikme değerleri karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country it is the concern of traffic engineering to handle the issue of and find solutions for transportation problems that are increasing in direct proportion with the population growth. Correct planning of transportation by traffic engineers affect the interaction among drivers, delay times of travelling passengers and queue length values. Therefore free (unconstrained) vehicle ratios and delay values calculated depending on this ratio become effective in roundabout performance. In this study, a research was carried out for vehicles on a signalized arterial on lane by lane basis taking into consideration the behavioural attitudes of passengers using the left, middle and right lanes. During the study intervehicular dependence was investigated and free vehicle ratio relations were developed correspondingly for each lane. Delay values were calculated on the basis of determined free vehicle ratio relations and calculated values were compared lane by lane basis, and a research was carried out to find out the effect of free vehicle ratio and delay values. Analyses were made for the purpose of inspecting how the free vehicle ratio value is changed as vehicles moved away from the former (upstream) intersection and approached to the latter (downstream) intersection. Further investigations were carried out to see how the belong to former (upstream) and the latter (downstream) intersection proportion of green time to the cycle time changed the free vehicle ratio where delay values were compared for further interpretation.