Titanyum esaslı dental implantlar için farklı yüzey modifikasyon uygulamaları ve karakterizasyonu
Characterization and application of different surface modification for titanium based dental implants
  1. Tez No: 376337
  2. Yazar: BÜŞRA BALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde kullanılan dental implantlarda yüzey özellikleri kemik ile implant uyumunda ve dolayısıyla implant tedavisinin başarısında çok önemlidir. Buçalışmada Titanyum dental implantlar için uygun yüzey modifikasyon yöntemleri geliştirilmeye çalışılmıştır. İmplantların yüzey modifikasyonlarında en kolay ve ucuz yöntemlerden olan kimyasal işleme yöntemleri seçilmiş, asitle dağlama ve alkali işlem teknikleriyle yüzeylerde kemikle tam uyum sağlayacak yüzey pürüzlülüğü, morfolojisi ve en uygun ıslatılabilirlik oluşturulmaya çalışılmıştır. İşlenen yüzeylerin morfolojisi taramalı elektron mikroskobu ile, yüzey pürüzlülüğü yüzey profilometri cihazı ile, hidrofilik özellikleri ise kontak açısı ölçümü ile karakterize edilmiştir. Bu karakterizasyonlar sonucunda dağlama koşulları optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surface properties are very important on compatibility between bone and implant surface consequently success of implant treatment. In this study several surface modification techniques were tried to develop. Chemical treatments were chosen to modify the surface because they are the cheapest ans easiest methods. For the osseointegration the best surface morphology, roughness and hydrophicty was tried to obtain with etching and alkali treatments. The modified surfaces were analyzed with Scanning Electron Microscopy , surface profilometry and contact angle measurement. According to results of these analyses the etching procedure was optimized.