Comparison of optical sensor performances of fluorescent probes doped into continuous thin films and nanofibers
İnce film ve nanofiber içine doplanmış floresans probların optik sensör performanslarının kıyaslanması
- Tez No: 376338
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde optik kimyasal sensörler pH ölçümü, karbondioksit, oksijen vb. gazların analizi, ağır metal tayini, bazı anyonların analizi, gıda sektöründeki kontroller, medikal teknolojiler ve hatta ulusal savunma gibi birçok alanda yaygın olarak kullanım alanı bulmaktadır. Var olan optik sensörlerin transdüser (dönüştürücü) kısmında yaygın olarak ince film yapısı kullanılmaktadır. Son zamanlarda nano teknolojideki yaygınlaşmaya bağlı olarak nano boyutlu malzemelerin de kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Ancak bu çalışmalar henüz çok yeni ve oransal olarak da azdır. Bu tezde çok bilinen bir floresans pH indikatörü olan 8-hidroksipirentrisulfonik asit (HPTS) çeşitli polimerik matrikslere doplanarak ince film ve nanofiber yapıda sensörler hazırlanmıştır. Her iki formun spektral özellikleri zaman çözümlemeli floresans spektroskopisi ile araştırılmıştır. Nano boyuttaki fiberlerin spektral özellikleri ve pH algılama performansları ince film yapıları ile kıyaslanmıştır. Çalışmalar HPTS nin günümüzde sensör amaçlı olarak kullanıldığı etil selüloz ve poli metil metakrilat matrikslerde gerçekleştirilmiştir. Nano boyutlu yapılar ile ince film formlarının aside, baza ve çözünmüş karbon diokside olan cevaplarında spektral testlerde anlamlı bir farklılık görülmediği halde zaman çözümlemeli ölçümlerde ince filmlerin tek bileşenli ve nanofiber yapıların üç bileşenli floresans ömrü gösterdikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today optical chemical sensors have many wide spread applications like pH measurement, analysis of oxygen and carbon dioxide, heavy metals, some anions, measurements in food and medical technologies and even homeland security. Currently available optical chemical sensors intensively use thin film approach in their transducer part. Recently applications of nano structures also appeared in sensor design. However there are rare. In this thesis a well known fluorescent pH indicator 8-hydroxy-1, 3, 6- pyrenetrisulphonate (HPTS) has been doped in to the polymeric matrices and thin film and nanofiber forms of sensing agents were prepared. Spectral properties of both forms have been investigated and compared exploiting time resolved spectroscopic approach. These studies were performed in the functional and commercially available matrices of polymethyl methacrylate and ethyl cellulose. Nanofiber and thin film forms of HPTS did not exhibited a significant difference in response to acid base and dissolved carbon dioxide in terms of spectral response. However while the thin films exhibiting mono exponential decays in response to the same analytes, the nanofiber forms exhibited multi exponential decays in terms of fluorescence lifetime.