Waste minimization in powder coating industry
Toz boya endüstrisinde atık minimizasyonu
- Tez No: 376346
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DÖLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tezin temel amacı, toz boyama süreçlerinde atıkları en aza indirerek kirliliği önlemek ve gelecekte sürdürülebilir atık azatlımı için bir çerçeve geliştirmektir. İzmir'de bulunan toz boya üretimi yapan fabrika uygulama örneği olarak seçildi. İncelenen fabrikada atık yönetim çalışmaları kaynakta azaltmanın yanı sıra yeniden kullanım, geri dönüşüm çalışmalarına odaklandı. Kaynak azaltma çalışmaları etkin bir envanter çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar toplam atıkların yüzde 95'inin toz boya atığı, kâğıt ve plastik/naylon esaslı ambalaj atıkları ve metal atıklar olduğunu ortaya koydu. Bunlara ek olarak az miktarda atık yağ, elektronik atık, pil ve akü, kablo atıkları, arıtma çamuru, kontamine bez ve kişisel koruyucu malzemeler üretilmiştir. Atık azaltma çalışmaları çerçevesinde,ekstruder eriyik ve cips atıklarının azaltımı, yüzeyinde elek açıklıkları bulunan yeni bir makine kullanılarak elde edilmiştir. Projenin uygulanması ile atık miktarında yaklaşık yüzde 40 oranında azalma olmuştur ve 51.750 Euro tasarruf elde edilmesi beklenmektedir. Big-bag boşaltma ünitesi kullanılarak, naylon ve kağıt ambalaj atıklarında azaltım elde edilmiştir. Ayrıca, palet türlerinin standartlaştırılması ve gelen paletlerin tekrar kullanılmasımaliyetlerde ve atık miktarında azalma ile sonuçlandı. Ekonomik açıdan bakıldığında,yılsonu itibari ile maliyetlerde 118.000 Euro tasarruf edilmesi beklenmektedir.Proje süresince reçine tedarikçilerine ürünleri hakkında bilgi verildi ve reçine üreticisi tarafından reçine kalitesinde iyileştirmeler gerçekleştirildi. Farklı ürünlerin analizinde kullanılacak numune miktarlarının belirlenme için testler yapılarak toz boya atık miktarının azaltılması sağlandı.Son olarak fabrikada, standart aydınlatma armatürleri LED armatürler ile değiştirildi. LED armatürlerin fabrikada kullanılmasıyla elektrik tüketimi yaklaşık olarak yüzde 40 azaldı. Elektrik tüketimindeki azalma, atmosfere verilen karbon dioksit emisyonunun azalmasına da pozitif etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The principal objective of the thesis is to prevent pollution and minimize waste in powder coating processes in order to develop a framework for sustainable waste minimization in future. A powder coating producer located in Izmir was selected as a case study. In the examined plant, waste management efforts were focused on the reuse and recycling studies as well as source reduction attempts. Source reduction efforts are realized by an efficient inventory study. Conducted results stated that approximately 95% of total wastes were powder wastes, waste paper and packaging waste, and plastic/nylon and metal wastes. In addition to these, waste oil, e-wastes, waste batteries, cable wastes, contaminated wiping cloths and protective clothing, treatment plant sludge were produced at minor quantities. In the framework of minimization studies, reduction of extruder chips and melts wastes were achieved by implementing a new machine having a mesh on surface. Approximately 40 percentage reduction in wastes was performed by the implementation of the project and 51.750 Euro saving was anticipated. Reduction in the nylon and paper packaging was obtained by using big bag discharge unit. Besides, standardization of the pallet types and reuse of the incoming pallets was resulted savings in cost and waste minimization.As an economic point of view, saving in costs was expected as 118.000 Euro at the end of the year.During the project, resin suppliers were informed about the quality of their product and an improvement in the resin quality was performed by the resin manufacturer. Reduction in powder wastes were also achieved by determining of the sample size of various products required for testing. Finally, in the plant, the standard lights were replaced with LED luminaries. When LED luminaries were used in the plant, electricity consumption was reduced app. 40 percentage Reduction in the electricity consumption was resulted in the reduction in the carbon dioxide emission to the atmosphere, which was one of the positive effects of the action.