Estimation of harmonic and geometric mean in ranked set sampling
Sıralı küme örneklemesinde harmonik ve geometrik ortalama kestirimi
  1. Tez No: 376350
  2. Yazar: SUKMA ADİ PERDANA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, sıra sayılı küme örneklemesi deseninde kitle harmonik ve geometrik ortalamaları için kestirici geliştirilmiştir. Sıra sayılı küme örneklemesi; ilgilenilen değişken için gerçek ölçüm yapılmadan, ilişkili bir başka değişkenin değerine göre sıralayarak, kitleden çekilen örneklem birimlerinin kümesini veren, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan bir örnekleme yöntemidir. Harmonik ve geometrik ortalamanın mühendislikte birçok uygulama alanı mevcuttur, örnek olarak atık yükü uygulama alanları için akarsu akış tahmini tasarımı ve gözenekli ortamın heterojen bir sistemin petrokimya ve jeofizik özelliklerinin etkinlik tahmini verilebilir. Bu çalışmada önerilen ortalama kestiricileri için yansızlık ve göreli etkinlikler araştırılmıştır. Etkinlik karşılaştırmaları birkaç farklı dağlım için yapılmıştır. Önerilen kestiricilerin literatürde var olan rakipleri ile yarışacak düzeyde iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we develop an estimator for harmonic and geometric mean of population in ranked set sampling design. Ranked set sampling is a set of sampling units which is drawn from population can be ranked by using another certain mean without the actual measurement of the variable of interest which is to measure this variable is more costly and time consuming. The harmonic and geometric mean have numerous engineering applications, for instance: design stream flow estimation for waste load application areas, or estimation of effective petrochemical and geophysical properties of a heterogeneous system of porous media. The study investigates the bias and relative efficiency of the proposed mean estimators. The efficiency comparison is made for some distributions. It is shown that the new estimators out performs its competitors in the literature.