Finite element simulation of ballistic impact on composite plates
Kompozit plaklar üzerine balistik darbenin sonlu eleman simülasyonu
- Tez No: 376351
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, yüksek hızda darbe uygulamalarında, takviye tipinin etkisi ve farklı nümerik kompozit hasar modelleri incelenmiştir. Kompozit plakalarda, aramid ve karbon-aramid hibrid kumaşlar takviye elemanı olarak, epoksi ise reçine olarak kullanılmıştır. Enerji sönümleme mekanizması hem deneysel hem de nümerik yöntemlerle oluşturulmaya çalışılmıştır.Deneysel prosedürde, 7.62 M61 tip AP (Armor Piercing) mermi tipi kullanılmıştır. Hız ölçüm kapanı yardımıyla çıkış hızları tespit edilmiştir. Her iki kompozit için altı farklı mermi hızı kullanılmıştır. Nümerik çalışmada, ANSYS yazılımı ön işlemci olarak, LS-Dyna ise çözücü olarak kullanılmıştır. Kompozit malzemeler için, MAT 22 (Mat_Composite_Damage) ve MAT 59 (Mat_Composite_Failure_Solid_Model) olmak üzere olmak üzere iki farklı malzeme modeli kullanılmıştır. Üç farklı nümerik model oluşturulmuş olup, bunlar tabakalı kompozit modeli ve MAT 22, tabakalı kompozit modeli ve MAT 59 ve tek tabakalı kompozit modeli ve MAT 59 kombinasyonlarıdır. Örgü yapısından dolayı tabakalı modelleme tercih edilmiştir. Delaminasyon modellenmesi için, kompozit tabakalar arasında ayrılma özelliğine sahip kontak mekanizması kullanılmıştır. Nümerik ve deneysel yöntemler uygulandıktan sonra, balistik hız ve mermi çıkış hızları baz alındığında, nümerik ve deneysel yöntemler arasında iyi bir uyum yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of reinforcement type and different numerical composite damage material models were investigated in high velocity impact applications. Aramid and carbon-aramid hybrid fibers were used as a reinforcement material and epoxy was used as matrix in the composite plate. Both experimental and numerical methods were performed for understanding energy absorption mechanisms. 7.62 M61 type AP (Armor Piercing) projectiles were used in experimental procedure as strikers. Residual velocities were measured by velocity measurement traps. Six different velocities were used for both composites which have different reinforcements.For numerical study, ANSYS was used as pre-processor and LS-Dyna was used as solver. Two failure models were used for composite materials which are MAT 22 (Mat_Composite_Damage) and MAT 59 (Mat_Composite_Failure_Solid_Model). Three different numerical models were created; MAT 22 with layered composite which was modeled as solid plies, MAT 59 with a layered composite which was modeled as solid plies and MAT 59 with single layer. Layered modeling technique was preferred because of weave style of composites. For modeling delamination, contact with tie-break option was used between composite layers. After performing experimental and numerical procedure, good agreement was obtained in terms of ballistic limit velocities and residual velocities of projectile between experimental and numerical methods.