Motion optimization of a 6 axes robot manipulator used for material handling purposes via dynamic programming
Malzeme taşıma amacıyla kullanılan 6 eksenli robot manipulatorün dinamik programlama ile hareket optimizasyonu
  1. Tez No: 376353
  2. Yazar: UMUT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çevresel kaygıların yanında artan enerji maliyetleri sebebiyle, enerji tüketimi günümüz dünyasındaki en önemli konu olmuştur. Bu bağlamda, şirketler enerji tüketimlerini ve Karbon ayak izlerini düşürmenin yollarını aramaktadırlar. Bir imalat firması için bunu başarmanın bir yolu proses verimliliğini artırmaktır. Bu tezde, malzeme taşıma amacıyla kullanılmakta olan robot manipulatörün bulunduğu hücredeki çalışma şartları bilgisayar ortamında modellenmeye çalışılmış, oluşturulan model üzerinden dinamik programlama kullanılarak enerji tüketimini azaltan ve kapasite artışı sağlayan optimize edilmiş sistem parametreleri ve buna bağlı iyileştirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing cost of energy besides the enviromental concerns, energy consumption is one of the hot topic in today's world. In this context, companies are searching for the ways to reduce their energy consumptions and their Carbon footprint. For a manufacturing company, one method to accomplish these is to increase their process efficiency. In this thesis, the production cell which contains a robot manipulator used for material handling purposes is tried to be modelled in computer environment, using dynamic programming over the computer model, system parameters increasing production capacity in addition to reducing the energy consumption and improvements depending on these are presented.