Effect of different nitrogen sources on some microalgae nitrogen assimilating enzymes
Farklı azot kaynaklarının bazı mikroalgal azot asimilasyonu enzimleri üzerine etkisi
- Tez No: 376352
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Spirulina platensis (Gamont) Geitler'de, sodyum nitrat (on-yüz seksen milimolar) ve amonyum nitratın (beş-altmış milimolar) farklı derişimlerinin, büyüme, nitrat/amonyum alım hızları, pigment ve metabolitlerin üretimi ve nitrat redüktaz (NR), nitrit redüktaz (NiR), glutamin sentetaz (GS) ve glutamat sentaz (GOGAT) gibi bazı azot asimilasyonu enzimleri üzerindeki etkileri araştırıldı. Azot kaynağı olarak sodyum nitratın varlığında, en fazla büyüme, pigment ve metabolit düzeylerinin üretimi ve enzim aktivitelerine yüz milimolar sodyum nitrat içeren büyüme ortamında ulaşılmıştır. En yüksek NR, NiR, GS ve GOGAT aktiviteleri kontrol ile kıyaslayınca, sırasıyla, iki onda iki; bir onda iki; bir onda iki ve bir onda altı kat fazla idi. Ancak, yüz seksen milimolar sodyum nitrat, bu parametreler üzerinde toksik etki göstermiştir ve enzim aktiviteleri kontrol ile kıyaslanınca oldukça düşüktür. Azot kaynağı olarak amonyum nitrat tercih edildiğinde, on milimolar amonyum nitrat büyüme, pigment ve metabolitlerin üretimi ve enzim aktivitelerini stimüle ederken otuz ve altmış milimolar amonyum nitrat bu parametreler üzerinde inhibisyona neden olmuştur. En yüksek NR, NiR, GS ve GOGAT aktiviteleri kontrol ile kıyaslayınca, sırasıyla, bir onda iki; bir onda iki; bir onda üç ve bir onda altı kat fazla idi. Azot kaynağı olarak amonyum nitrat kullanılmasının sebepleri, ekonomik olması ve azot asimilasyonunda amonyum ve nitratın farklı yolaklara sahip olmasının incelenmesi imkânı vermesidir. On milimolar amonyum nitrat ve yüz milimolar sodyum nitrat kıyaslanırsa, en verimli büyüme, pigment ve metabolit üretimi ve enzim aktiviteleri, yüz milimolar sodyum nitrat varlığında tespit edilmiştir. Sonuç olarak, en iyi büyüme, pigment ve metabolit üretimi ve enzim aktiviteleri, yüz milimolar sodyum nitrat içeren büyüme ortamında tespit edilmiştir. Yüksek enzim aktiviteleri, fazla miktarda glutamin ve glutamat gibi amino asitlerin üretimine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Effects of different concentrations of sodium nitrate (ten-one hundred eighty milimolar) and ammonium nitrate (five-sixty milimolar) on the growth, nitrate/ammonium uptake rate, production of some pigments and metabolites, and some nitrogen assimilation enzymes such as nitrate reductase (NR), nitrite reductase (NiR), glutamine synthetase (GS) and glutamate synthase (GOGAT) in Spirulina platensis (Gamont) Geitler were investigated. In the presence of sodium nitrate as nitrogen source, the highest growth of the organism, levels of pigment and metabolite production and enzyme activities were reached in the medium containing one hundred milimolar sodium nitrate. The highest NR, NiR, GS and GOGAT activities were two point two; one point two; one point two and one point six-fold higher, respectively, than control. However, one hundred eighty milimolar sodium nitrate showed toxic effect on these parameters and enzyme activities were several folds lower when compared with control. When preferred ammonium nitrate as nitrogen source, ten milimolar ammonium nitrate stimulated growth, production of pigments and metabolites, and enzyme activities whereas thirty and sixty milimolar ammonium nitrate caused inhibition on these parameters. The highest NR, NiR, GS and GOGAT activities were one point two; one point two; one point three and one point six-fold higher, respectively, than control. The reasons of ammonium nitrate usage as nitrogen source were being economic and giving chance us to examine different pathways of ammonium and nitrate in nitrogen assimilation. If ten milimolar ammonium nitrate and one hundred milimolar sodium nitrate were compared the highest yield of growth, metabolite production and enzyme activities were reached in the presence of one hundred milimolar sodium nitrate. In conclusion, the best growth, metabolite and pigment production and enzyme activities were reached in the media containing one hundred milimolar sodium nitrate. Higher enzymatic activities may stimulate high amount of amino acid production such as glutamine and glutamate.