Görevdeş ağlarda ızgara tabanlı video akışlandırma uygulamaları için işbirlikçi seçiminin etmen tabanlı gerçeklenmesi
Görevdeş ağlarda izgara tabanli video akişlandirma uygulamalari için işbirlikçi seçiminin etmen tabanli gerçeklenmesi
- Tez No: 376358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Görevdeş ağlarda ızgara tabanlı video akışlandırma uygulamalarının zaman gereksinimlerinin yerine getirilmesi ve ağ kaynaklarının etkin kullanılması için yazılım etmenlerinin uygulamaları üzerine çalışmalar bulunmaktadır. Bununla beraber, bu çalışmalarda eş seçimi ve ağ farklındalığı konularına değinilmemiştir. Bu boşluğu doldurmak için, bu tezde görevdeş ağlarda ızgara tabanlı video akışlandırma uygulamaları için bir çok etmenli sistem tasarımı ve uygulaması sunulmuştur. Çok etmenli sistemin tasarımı için Prometheus metodolojisi kullanılmış, etmenlerin iç yapıları genel kabul gören Kanı-İstek-Hedef mimarisine göre hazırlanmıştır. Sistemin uygulaması Network Simulator-3 platformunda gerçekleştirilmiştir. Test sonuçları eş seçimi ve ağ farkındalık algoritmaları sayesinde önerilen çok etmenli sistemin performansta iyileştirmeler sağladığı göstermiştir. Bu tezde verilen çok etmenli sistem tasarımının, görevdeş ağlarda yapılacak bundan sonraki çalışmalara yol göstereceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research on the use of software agents in P2P video streaming systems has recently emerged in order to meet the requirements such as time constraints, minimizing delay and efficient utilization of network resources. However parent selection and network awareness are not addressed properly in these leading studies. In order to fill this gap, we introduce the design and implementation of a Multi-agent System (MAS) for Peer-to-Peer (P2P) video streaming in this thesis. The construction of the MAS by applying a well-defined agent-oriented software engineering methodology is discussed. The internal structure of each agent in the proposed MAS is based on the well-known Belief-Desire-Intention (BDI) architecture. Experimental results show that the proposed MAS succeeds the related parent selection and promotes the system execution. BDI-based MAS design given in this work can guide those researchers who aim to implement autonomous mesh-based P2P video streaming systems.