Uluslararası Hukuk kuralları çerçevesinde nükleer silah kullanımı
The use of nuclear weapons within the framework of International Law
  1. Tez No: 376369
  2. Yazar: AZİME AYÇA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT LALE AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nükleer silahlar bugüne kadar kullanılmış olan en yıkıcı silahlardır. Bu silahlar, ilk ve son kez kullanıldıkları Hiroşima ve Nagazaki saldırılarında, büyük çoğunluğunu sivillerin oluşturduğu çok sayıda insanın ölümüne neden olmuştur. Ayrıca, sivil nitelikli malların da büyük bölümünü yok etmiştir. Sahip oldukları bu yıkıcı etkiye rağmen, nükleer silahların kullanımını açıkça yasaklayan bir antlaşma hükmü bulunmamaktadır. Üstelik güçlü devletler, bu silahları bulundurmaya devam etmektedirler. Tüm bu nedenlerden dolayı, bu çalışmanın da konusunu oluşturan nükleer silah kullanımının hukukiliği meselesi, uluslararası hukukun en tartışmalı noktalarından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada ise, nükleer silahların kullanımının hukuka uygun olup olmadığı, insancıl hukukun ve kuvvet kullanma hukukunun ilgili hükümleri çerçevesinde incelenmiştir. Daha sonra, Uluslararası Adalet Divanı'nın Nükleer Silahlar Danışma Görüşü'ndeki saptamaları değerlendirilmiş ve son olarak, nükleer silah kontrolüne ilişkin antlaşmalar ile bu amaca hizmet eden uluslararası örgütlerin faaliyetlerinin, nükleer silahların kullanımını yasaklayan bir örf ve âdet hukuku kuralı oluşumuna yol açıp açmadığı tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Nükleer silahlar, insancıl hukuk, kuvvet kullanma hukuku, UAD Nükleer Silahlar Danışma Görüşü, nükleer silah kontrolü
Özet (Çeviri)
Nuclear weapons are the most devastating weapons ever used up to date. When they had been used for the first and the last time at Hiroshima and Nagasaki attacks, these weapons caused a great number of casualties of which the large majority were civilians. Moreover, they destroyed the most of the civilian objects. Although they have such destructive effects, there is no conventional provision that explicitly prohobits the use of nuclear weapons. What's more, powerful countries keep having these weapons. Because of all these reasons, legality of use of nuclear weapons which also constitutes the subject of this research, is one of the most controversial points of international law. In this research, legality of use of nuclear weapons was examined within the framework of related provisions of humanitarian law and law on use of force. Then, the determinations made by International Court of Justice in Nuclear Weapons Advisory Opinion were examined. Finally, it was discussed whether the conventions concerning nuclear arms control and activities of the international organizations in this context would cause a customary rule on the prohibition of nuclear weapons. Key Words : Nuclear weapons, humanitarian law, law on the use of force, ICJ Nuclear Weapons Advisory Opinion, nuclear arms control.