Kurumsal risk yönetiminde çalışanların risk algısı: Bir kalkınma ajansı örneğinde
Risk perception of employees in enterprise risk management: In an example of development agency
  1. Tez No: 376370
  2. Yazar: EMRAH ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye de bölgesel gelişim sürecinin, 1999 Helsinki zirvesinden sonra AB uyum sürecinin başlamasıyla, hızlandırıldığı ve önem kazandığı açıktır. Bu amaçla Bölgesel Kalkınma Ajansları belirli bölgeleri kapsayacak şekilde kurulmuştur. Bölgesel Kalkınma Ajanslarının temel amacı, sorumlu olduğu bölgenin dinamiklerini açığa çıkarıp geliştirerek diğer gelişmiş bölgelerin seviyesine ulaşmaktır. Kalkınma Ajanslarının bu amacını gerçekleştirebilmesi için kurumsal nitelikte Risk Yönetim planlama ve uygulama sürecine gerekli önemi vermesi gerekmektedir. Kalkınma Ajanslarının çalışmalarını hızlandırılması ve geliştirilmesi için kendi kurumsal yapısı içinde çalışanlarının risk algısını geliştirmesi zorunlu bir hal almıştır. Risk Yönetimi, bir kurumun müşterilerini (vatandaş, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları), personelini ve kendisini korumak için ileride karşılaşabileceği ve maruz kaldığı belirsizlik ve tehditlerin yönetilerek gelişim potansiyelinin arttırılmasıdır. Kurumsal Risk Yönetimi de bu çalışmaların KRY çerçevesi esas alınarak kurum içinde sistemli hale getirilmesidir. Kalkınma Ajanslarında öncelikle personelin kişisel risk algılarının belirlenerek, kurum içinde yönetmeliklerle zorunlu hale getirilmiş olan Kurumsal Risk Yönetim çalışmaları ile arasında ne tür bir ilişki olduğunun belirlenmesi gereklidir. Kalkınma Ajans çalışanlarının günlük hayatında risk algısı yüksek olduğu halde, kurum içinde işleri ile ilgili risk algısının düşük olması, Kurumsal Risk Yönetim sürecinin kurumda tam olarak yerleştirilemediği sonucunu doğurmuştur. Çalışmada, bir Kalkınma Ajansında anket tekniği uygulanmış olup SPSS 20 programı ile analiz edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It's clear that regional developement in Turkey has been increased and emphesized after the 1999 Helsinki Summit with the initiation of EU adaptation process. with this purpose, the Regional Developement Agencies have been set up. The purpose of Regional Developement Agecies is to unearth and develope the dynamics of the regions they are in charge and convey them to the level of other developed regions. It's necessary that Developement Agecies pay attention to the duriation of risk management planning and implementation in institutional quality. It has become imperative for the Developement Agecies to accelerate and develope their work within their corporate structure in order to improve employees' perception of risk. Risk Management is, to increase the development potential managing the uncertainty and threats, they have been exposed and may face in the future, of an organization's customers (citizens, private sector and civil society organizations) in order to protect itself and its personnel. Yet, Enterprise Risk Management is to make a systematic basis within the organization using KRY framework. In Developement Agencies particularly, determining the personnel's perception of risk, It's neccessary to determine what sort of relation has been with the work of the Enterprise Risk Management made required within the organization. Although Development Agency workers' perception of risk is high during their daily life, that their perception of risk related to their jobs is low, it means that Enterprise Risk Management process has not been established completely within the organization. In this study, Development Agency questionnaire has been applied and results of the questionnaire have been evaluated using SPSS 20 software.