Türk Yabancılar Hukukunda yabancı şirketler ile yabancı sermayeli şirketlerin Türkiye'de bulunan taşınmaz mallar üzerindeki hakları
The rights of foreign corporations and foreign capital corporations over immovable properties in Turkey on Turkish Foreign Law
- Tez No: 376368
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Ekonomik kalkınmalarının önemli bir aracı olarak yabancı yatırımları gören birçok devlet, yabancı yatırımları ülkelerine çekmek için hukukî düzenlemeler yapmaktadır. Türkiye de, yabancı yatırımları teşvik etmek amacıyla, yabancı yatırım ve yatırımcılara ilişkin hususları düzenleyen 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'nu (DYYK) kabul etmiştir. Ayrıca söz konusu amaca yönelik olarak Türkiye, çeşitli devletlerle ikili yatırım anlaşmaları imzalamıştır. Türkiye'ye DYYK hükümleri veya ikili yatırım anlaşmaları çerçevesinde gelen yabancı yatırımcıların, çeşitli nedenlerle taşınmaz mallara ihtiyacı olabilmektedir. Söz konusu ihtiyaç nedeniyle, yabancı yatırımcılar, yatırım yaptıkları ülkede taşınmaz mal edinmek istemektedirler. Yabancı yatırımcılar arasında sayılan yabancı şirketler ile yabancı yatırımcılar tarafından kurulan veya ortak olunan yabancı sermayeli şirketlerin, taşınmaz mallar üzerindeki hakları Tapu Kanunu hükümlerine göre belirlenecektir. Tapu Kanunu'nun 35'inci maddesi, yabancı şirketlerin taşınmaz mallar üzerindeki hakları edinmelerini, özel kanun hükümleri çerçevesinde mümkün kılmıştır. Yabancı sermayeli şirketlerin ise, Tapu Kanunu'nun 36'ncı maddesi ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan yönetmelikte öngörülen usul ve esaslara uygun olarak taşınmaz mal edinmeleri mümkündür. Yabancı şirketler ile yabancı sermayeli şirketlerin taşınmaz mallar üzerindeki haklarının belirlenmesinde, söz konusu şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektörü düzenleyen özel kanunların dikkate alınması gerekmektedir. Yabancı şirketler ile yabancı sermayeli şirketlerin taşınmaz mallar üzerindeki hangi hakları edinebilecekleri veya edinemeyecekleri, ilgili sektörü düzenleyen özel kanunlarda yer alan hükümlere göre belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Many states which regard the foreign investments as a significant instrument for their economic development make legal regulations to attract the foreign investments to their own countries. Also, Turkey enacted the Foreign Direct Investment Law (FDIL) by the law no. 4875 which is regulate matters with regard to foreign investment and investments for the purpose of incentivizing the foreign investments. In addition, Turkey has signed bilateral investment treaties with several states for the respective purpose. Foreign investors who have come to Turkey within the scope of FDIL provisions or bilateral investment treaties might require the immovable properties for various reasons. Foreign investors want to acquire the immovable property in the country where they invest for the respective requirement. According to the Land Registry Law, the rights on immovable properties of foreign corporations considered among foreign investors and foreign-capitalized corporations which foreign investors have established or participated will be determined. Article 35 of the Land Registry Law has made possible acquiring the rights on immovable properties of foreign corporations within the frame of provisions of special laws. In terms of foreign-capitalized corporations, in pursuant of Article 36 of the Land Registry Law and principles and procedures foreseen in the regulation issued on the basis of this article, the acquisition of immovable property is possible. On determining the rights on immovable properties of foreign corporations and foreign-capitalized corporations, special laws which regulate the sector that the respective corporations get into the act should be taken into account. Whether foreign corporations and foreign-capitalized corporations can or cannot acquire which the rights on immovable properties will be determined according to the provisions contained in special laws which regulate related sector.