Sermaye piyasası aracı olarak kira sertifikası
Lease certificate as a capital market instrument
  1. Tez No: 376371
  2. Yazar: HASAN ALİ KULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kira sertifikası ülkemizde çok yeni bir kavramdır. İlk düzenlemesi 2010 senesinde yapılan ve bir tür ile sınırlı tutulan kira sertifikası, 2013 senesinde yürürlüğe giren 6362 sayılı kanun ve akabinde çıkarılan tebliğ ile çeşitliliği beşe çıkarılmıştır. Çalışmamız içerisinde sermaye piyasası araçlarına değinildikten sonra kira sertifikası türleri hukukî açıdan ele alınmıştır. Ayrıca mevzuatımızda mevcut benzer sözleşme türleri ile ilişkilerine de değinilmiştir. Tezimizin amacı, yeni bir kavram olan kira sertifikalarından doğabilecek hukukî uyuşmazlıklara uygulanacak ulusal mevzuatın belirlenmesine yol göstermektir.
Özet (Çeviri)
Lease certificate is an underrecognized subject in our country. First regulation about lease certificates is done in 2010 and limited with only one kind. However in 2013, act numbered 6362 came into force and a new regulation is done which also increased the diversity up to five. Primarily in this thesis, capital market instruments are mentioned briefly and lease certificates are analyzed from the point of view of law. Moreover, their similarities with agreement types existing in our legal system are examined. The aim of the thesis is, to lead to the determination of applicable national regulations in the settlement of legal disputes born from lease certificate practice.