12 Eylül 2010 Anayasa değişikliği referandumuna yazılı basının yaklaşımı
The printed media approach on 12 September 2010 Constitutional amendment referendum
- Tez No: 376372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de medya siyaset ilişkileri kapsamında yazılı basının, 12 Eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu sürecindeki tutumunu ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde haber üretim süreci ele alınmıştır. Haberlerin, medya kuruluşlarının ekonomik ve ideolojik süzgeçlerinden geçerek inşaa edildiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Hürriyet, Sabah, Zaman, Cumhuriyet ve Taraf gazetelerinin referanduma yaklaşımı ortaya konmuştur. Bunun için 1 Ağustos-13 Eylül 2010 tarihleri arasında söz konusu gazetelerin ilk sayfasında yayınlanan anayasa değişikliği haberleri nicel ve nitel içerik analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak; yazılı basının, 12 Eylül 2010 referandumunda tarafsız kalmadığı, ekonomik ve ideolojik çıkarları doğrultusunda tutum takındığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Medya, Siyaset, Referandum, İçerik Analizi
Özet (Çeviri)
In this study; it is intended to reveal the attitude of the relation between media and politics in the context of the role printed media in Turkey about 12 September 2010 referendum on the constitutional amendment process. In the first part of the study, the news production process is discussed. It is attempted to demonstrate news are filtered by the economic and ideological interests of media organizations. In the second part of the thesis, approach about referendum Turkish newspapers Hürriyet, Sabah, Zaman, Cumhuriyet and Taraf is demonstrated. For this, published news about constitutional amendments on the first page of these newspapers between 1 August to 13 September 2010 were examined by quantitative and qualitative methods of content analysis. As a result; it is concluded that printed press couldn't remain impartial and showed their interests of economic and ideological stance in 12 September 2010 referendum. Key Words : Media, Politics, Referendum, Content Analysis