Türkiye'de Anayasal çerçevede temel hak ve hürriyetlerin durdurulması ve olağanüstü yönetim usulleri
Suspension of fundamental rights and states of emergency in Constitutional framework in Turkey
- Tez No: 376380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulmasını açıklamaktadır. Amaç, temel hak ve hürriyetlerin olağanüstü dönemlerde durdurulmasının sınırsız olmadığını göstermektir. Çalışmamızda literatür taraması sonucu tarihsel karşılaştırma yöntemi de kullanılarak tarama/değerlendirme metodu kullanılmıştır. Literatür taraması sonucu ise daha önce bizim çalışmamızda yer alan kavramları bir araya getiren hiçbir çalışma yapılmadığı ve böyle bir çalışma yapılması gerekliliği görülmüştür. Öncelikle çalışmamızın temel noktalarını oluşturan Anayasa, insan hakları ve temel haklar kavramları, tarihsel süreçlerini de içine alacak şekilde tanımlanmaktadır. Daha sonrasında temel hakların kullanılmasının sınırlandırılması ve durdurulması kavramları arasında ne gibi bir fark olduğu ortaya konulmuştur. Durdurulma kavramının Anayasal zeminini açıklamak amacıyla 1982 Anayasası ve daha önceki Anayasal metinlerdeki durumu ele alınmaktadır. Bir sonraki aşamada ise temel hakların Durdurulmasının esas nedeni olan olağanüstü yönetim usullerinin Türkiye'deki mevzuat açısından durumu detaylı olarak ele alınmaktadır. Daha sonra Anayasa Mahkemesinin kararları incelenmektedir. Konunun uluslararası boyutunu ele almak için ise başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere Uluslararası Sözleşmeler incelenmekte ve bir kaç komşu ülke Anayasalarının da bakış açısı ortaya konmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu konuda vermiş olduğu kararlar detaylı olarak ele alınmakta ve son olarak ise temel hakların kullanılmasının durdurulması güvenlik güçleri açısından incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explains suspension of fundamental rights and freedoms. The purpose is to show that in states of emergencies it is not unlimited the suspension of human rights. In our study, screening/evaluation method is used with historical comparisons by scanning the literature. As a result of the scanning the literature, previously there are no studies which includes concepts of our study together and necessity of such a study is seen. Primarily, concept of Constitution, human rights and fundamental rights which are essential words of our study are defined including their historical processes. After that, this study explains the difference between limitation and suspension of fundamental rights. To state constitutional foundation of concept of suspension, status in the 1982 constitution and earlier constitutional texts are described. In the next step, status of states of emergency which is the main reason of suspension is explained in terms of the Turkish Legislation System in a detailed manner. After that Turkish Constitutional Court decisions on this issue are examined in detail. To address the international dimension of the issue, especially the European Convention on Human Rights, International Conventions are examined and perspective of some neighboring countries' constitutions is revealed. The European Court of Human Rights decisions which are about the issue are explained and finally, suspension of fundamental rights is studied in terms of security forces.