Türkiye'de vergi davranışlarını etkileyen sosyal, kültürel ve ekonomik faktörler; Ankara, İstanbul ve Diyarbakır örneği
Taxes affecting the behavior in Turkey social, cultural and economic factors; Ankara, Istanbul and Di̇yarbakir example
- Tez No: 376381
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma, vergi mükelleflerinin devlete ve otoritesine olan inanç ve bağlılıklarını vergi üzerinden anlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda mükelleflerin otoriteye dolayısıyla meşruiyete yönelik algı ve düşünceleri hermenötik yöntem kullanılarak Ankara, İstanbul ve Diyarbakır illerindeki toplam 30 mükellefle gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlarla çözümlenmeye çalışılmıştır. Vergi ve vergilendirme süreçleri üzerinden mükelleflerin sahip oldukları devlet düşüncelerini kapsayan bu çalışma; hukuk, siyaset bilimi, maliye ve sosyoloji disiplinleri temelinde şekillenmiştir. Çalışma sonucunda, ekonomik sistem gereği giderek artan rekabet ve bireyselleşme süreciyle birlikte mükelleflerin devleti ve meşruiyetini sorgulayan yaklaşımlarının altındaki temel sorununun“adalet”olduğu görülmüştür. Bu sonucun egemenlik yetkisini tekelinde bulunduran devlete itaat edilmesi ve meşruiyetine rıza gösterilmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand taxpayers' faith and loyalty towards government and its authority in terms of the attitudes towards paying. Within this context, taxpayers' perception and opinion using hermeneutic methods related to authority, correspondingly legality were tried to be analyzed by conducting depth interview with total of 30 taxpayers in Ankara, İstanbul and Diyarbakır. This study, which including taxpayers' conception about government that they held related to tax and taxation process, was framed on the basis of disciplines of law, political science, finance and sociology. As a result of the study, in conjunction with the increasingly growing process of rivalry and haecceity because of economic system, it is seen that the concern framing the taxpayers' approach the state and its legitimacy is“justice”. It is thought that this conception is effective in terms of obeying the authority of the state as the sole sovereign power and consenting to its legitimacy.