Cüveynî'nin es-Silsile adlı eserinde İmam Şafiî'nin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of Imam Shafih's opi̇ni̇ons i̇n Cüveyni̇'s Book; es-Si̇lsi̇le
- Tez No: 376455
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İmam Şafiî'nin görüşlerinin tearuz ettiği iddiası Şafiî âlimlerce reddedilmiş, söz konusu iddianın sebebi olarak gösterilen İmam Şafiî'nin kadîm ve cedîd görüşlerini izah eden birçok eser kaleme alınmıştır. Bu eserlerden bir tanesi de Abdullah b. Yusuf el-Cüveynî'nin kaleme aldığı es-es-Silsile kitabıdır. Eser, farklı görüşlerin aslını bilmek, bu asıl üzerinden başka meseleleri anlamak ve kavleyn ifadesinden kastedilen anlamın ne olduğunu tesbit etmek hususunda son derece önemlidir. Eser, Halid b. Nevvar tarafından doktora tezi olarak çalışılmış ve ilim dünyasına kazanılmıştır. Çalışmamızda eserin yazarı Rüknü'l-İslam Cüveynî'yi tanıtmayı hedefledik. Kavleyn ile ilgili izahlarda bulunduk son olarak da Silsile'de ele alınan bölümlerden bazı meseleleri belirleyip sonuçlar elde etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
İmam Shafih scholars declined the allegations which says that İmam Shafi's ideas are contradicting. The reason that was shown as the cause of the allegatıons were based on his new and old ideas and were explaıned in various books. One of these books is es-es-Silsile which was written by Abdullah b Yusuf el guheyn. This book is every important in terms of undrestanding the real ideas others issues based on that idea and what Kavleyn meant by his words . it was written again by Halid b .Navar as his PhD thesis and thats how it was put into ecademic system. We aimed to introduce the author Ruknu islam Guveyni. We also made some explanatıons about Kavleyn and at the end we focused on the some of the issues in Silsile and tried to come up wıth some results .