Cüveyni'nin ictihad anlayışı
Juwayni's opinion of ictihad
- Tez No: 100210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İctihad, Cüveynî'nin en çok önemsediği konulardandır". Bunun göstergesi, onun el-Gıyâsî, el-Burhân ve et-Telhîs gibi Fıkıh Usulü eserlerinde içtihadı ayrıntılı olarak işlemesi ve hatta ictihadla ilgili I bölümün eserinin en önemli kısmı olduğunu belirtmesidir. Cüveynî'nin bu kadar önem verdiği bir konuyu araştırmak için üç bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde onun eserlerini tanıtmaya çalıştık. Cüveynî Fıkıh Usulü ve Fıkıh'la ilgili çok önemli eserler vermesine ve bununla beraber önemli bir Fıkıh alimi olmasına rağmen bu yönüyle pek bilinmemektedir; o daha çok Kelam alimi olarak tanınmıştır. Cüveynî'nin fıkıhçı yönüne dikkat çekmek için, bu bölümde bu konuyla ilgili eserlerine öncelik verdik. İkinci bölümde Cüveynî'nin kavramsal ve tarihi açıdan içtihada bakışını araştırmaya çalıştık. Cüveynî içtihadın hem sözlük, hem de terim anlamları üzerinde fazla durmamaktadır. Onun önem verdiği ve vurgulamak istediği nokta içtihadın İşlevsellik kazanmasıdır. Üçüncü bölümde ise, müctehid kavramı ve buna bağlı olarak taklid konuları ve mezheple ilgili Cüveynî'nin yaklaşımlarını konu edindik. Tezimizde, yukarıda zikrolunan konulan ayrıntılı olarak incelemekten ziyade Cüveynî'nin bu konularla ilgili farklı görüşlerini yansıtmaya çalıştık. Cüveynî, eserlerinde ictihad ve ilgili konulardanteknik olarak bahsetmek yerine, bu konudaki endişelerini dile getirmekte ve taklidin yaygınlık kazanmasından şikayet etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I.0 The issue of ijtihad is a matter Juwayni attaches great importance which is documented by the analysis of his works. 4ft Juwayni dealt with ijtihad in great detail in his books el-Gıyâsî, el- Burhân and et-Taihîs. Furthermore, in el-Gıyâsî he states that the chapter on ijtihad is the most important part of the book. The first chapter of the thesis has three sections. Juwayni has given a very important place to the Method of Islamic Jurisprudence and Islamic Jurisprudence, however, he is not known for this aspect of his works; he is known as a Kalam scholar. With the purpose of drawing attention to this aspect of Juwayni, in this chapter we give prioritiy on his books concerning jurisprudence. In the Second Chapter, we try to explore Juwayni's view about ijtihad from the conceptual and historical side. Juwayni does not mention both lexicon and term meaning of ijtihad. He attaches importance and emphasizes the function of the ijtihad. In the Third Chapter, we analyzed Juwayni's approch to the concept of mujtahid, taklid and madhtiab. In the thesis, I tried to reflect Juwayni's thought rather than examining the subject on general level. Juwayni expresses his anxiety about the diminishing of ijtihad and complains about the spread oftaqlid, imitation of earlier authorities, instead of technical analysis of the subject matter.