Bankacılık kesiminde gerçekleştirilen yolsuzlukların kamu maliyesi üzerine etkileri: Türkiye örneği
Corrupti̇on in the banking sector performed on fiscal impact: The case of Turkey
- Tez No: 376461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kamusal fena olarak da adlandırılan yolsuzluk kavramıyla yakından ilişkili olan negatif dışsallıklar, o ekonomide yaşayan herkesin üzerine doğrudan ya da dolaylı olarak yansıyarak, bireylerin sosyal refah fonksiyonunu azaltmaktadır. Finansal piyasalara yönelik düzenleme ve denetimlerin yetersiz olduğu ülke ekonomilerinde, para ve sermaye piyasalarında çıkacak bir kriz başta reel sektör olmak üzere tüm ülke ekonomisini olumsuz olarak etkilemekte ve iktisadi birimlere doğrudan ya da dolaylı olarak negatif dışsallıklar yükleyerek toplumsal refah fonksiyonunu azaltmaktadır. Bu tez çalışmasında bir dönem ülkemizde özellikle bankacılık kesiminde görülen yolsuzlukların kamu maliyesi büyüklüklerine olan dolaylı etkisi ve iktisadi birimler üzerinde ortaya çıkan negatif dışsallık etkisi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Negative externalities, which are closely related to the corruption also known as public bad, are reflected directly or indirectly on the people living in the economic system and reduce individuals'social welfare function. In the economies, which don't have enough regulations and controls over the financial market, a crisis in money and capital markets will affect the whole economy especially the real economy in a negative way and it causes direct and indirect negative externalities for the economic units and it reduces social welfare function. In this thesis study, the indirect effect of the corruption, which was seen especially in the banking sector, on the public finance and the effect of negative externalities on the economic units have been studied.