Ekonomik kriz olgusu ve Türkiye'de 1980-2020 döneminde yaşanan ekonomik krizler temelinde sigortacılık sektörü
The economic crisis phenomenon and insurance sector based on the economic crisis in Turkey during the period of 1980-2020
- Tez No: 863236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN BALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde daha çok ekonomik dinamiklerdeki sorunlar ifade edilirken kullanılan kriz olgusu, uluslararası ölçekte toplumsal yapının her alanını kaplayabilecek bir unsur olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bir ülkenin siyasi, ekonomik, teknolojik vb. birçok iç dinamiklerinden kaynaklanabileceği gibi ülkeler arası ilişkiler, finansal istikrarsızlıklar, finansallaşma süreçleri, dünyadaki konjonktürel değişiklikler gibi dış dinamikler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bir ekonomik kriz reel sektörde ortaya çıkabileceği gibi finansal sektörde de kendini gösterebilmektedir. Türkiye'de 1980 yılında ekonomik krizler neticesinde 24 Ocak Kararları alınmıştır. 1990 sonrası dönemde, 1994 yılında hem finansal kesimde hem de reel kesiminde meydana gelen aksaklıklardan da kaynaklı olarak bir kriz yaşanmıştır. Bunun üzerine 5 Nisan 1994 tarihinde bir takım istikrar kararları alınmıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde ise Kasım 2000 ve Şubat 2001'de ekonomik krizler patlak vermiştir. Özellikle 2001 krizi sonrasında birçok alanda gerçekleştirilen düzenlemelerin neticesinde Mayıs 2001'de“Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı”uygulamaya konularak başta bankacılık sektörü olmak üzere ciddi yapısal reformlar gerçekleştirilmiştir. 2008 yılında önce ABD'de başlayan ve tüm dünyaya yayılan bir küresel kriz meydana gelmiştir. Türkiye bu krizden nispeten daha az etkilenen ülkelerden biri olmuştur. 2019 yılında Covid-19 salgını tüm dünyada görülmüş; başta sağlık olmak üzere sosyal, toplumsal, psikolojik etkilerinin yanı sıra ekonomik olarak şimdiye kadar görülmeyen bir sarsıntı yaşatmıştır. Ülkeler önlem paketleri açıklayarak bu salgının etkilerini en aza indirmeye çalışmıştır. Türkiye'de de birçok alanlarda önemli tedbirler uygulamaya geçirilmiştir. Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz dönemlerinden sigortacılık sektörünün de etkilendiği görülmektedir. Günümüzde bankacılık sektöründen sonra ekonomide en büyük paya sahip olan sektör sigortacılık sektörüdür. Bu sektör, fon yaratma ve bir finansal yatırım aracı olma yolunda alternatif bir kaynak olma özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of crisis, which is mostly used nowadays when expressing problems in economic dynamics, can also appear as an element that can cover every aspect of the social structure on an international scale. While it would be caused by many internal dynamics such as a country's political, economic, technological, etc., it may also arise due to the external dynamics such as international relations, financial instabilities, financialization processes, and cyclical changes in the world. An economic crisis can occur in the real sector as well as in the financial sector. As a result of the economic crises in Turkey in 1980, the January 24 Decisions have been taken. In the post-1990 period, a crisis has occurred in 1994 due to the disruptions in both the financial sector and the real sector. Thereupon, some stabilization decisions have been taken on April 5, 1994. In the 2000s, the economic crises broke out in November 2000 and February 2001. In consequences of the regulations made in many areas, especially after the 2001 crisis, the“Transition to a Strong Economy Program”has been put into practice in May 2001 and serious structural reforms have been carried out, especially in the banking sector. In 2008, a global crisis occurred that first started in the USA and spread all over the world. Türkiye has been one of the countries relatively less affected by the issued crisis. In 2019, the Covid-19 pandemic was seen all over the world, and in addition to its social, community and psychological effects, it caused an unprecedented economic shock. The countries have tried to reduce the effects of this epidemic by announcing precaution packages. Important measures have been implemented in many areas in Turkey as well. It is seen that the insurance sector is also affected by the economic crisis periods in Turkey. Today, the sector with the largest contribution in the economy after the banking sector is the insurance sector. This sector has the feature of being an alternative source of fund generation and a financial investment tool.