Mevlit ile ilgili inanç ve tutumlar: İstanbul Avcılar örneği
Beliefs and attitudes concerning Mevlit: The case of İstanbul Avcılar
  1. Tez No: 376462
  2. Yazar: FATİH KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma mevlit ile ilgili inanç ve tutumları konu edinmiştir. İstanbul ilinin Avcılar İlçesi'nde yaşayanların mevlide yönelik inanç ve tutumlarını, dindarlık ve hayat memnuniyeti düzeylerini ölçen bu araştırmada 655 kişiye uygulanan anketlerden elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik değişkenlerinin yanında“Hayat Memnuniyeti Ölçeği”ve“Ok-Dini Tutum Ölçeği”ile tarafımızdan geliştirilen“Mevlide Yönelik Tutum Ölçeği”,“Mevlitten Etkilenme Ölçeği”ve“Mevlit Hakkında Bilgi Ölçeği”kullanılmıştır. Temelde iki bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde popüler dindarlık ve popüler dindarlığın en önemli unsuru olan mevlit ile ilgili kavramsal bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise mevlide yönelik tutum, mevlitten etkilenme düzeyi, mevlit hakkında bilgi düzeyi, dindarlık ve hayat memnuniyeti düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has mentioned the beliefs and attitudes concerning Mevlit. In this research, which measures the beliefs and attitudes for Mevlit, religiousness and life satisfaction levels of the ones living in Avcılar district of İstanbul province, the findings obtained from the questionnaires conducted to 655 people have been evaluated. In the research, demographical variables of participants as well as“Life Satisfaction Scale”and“Ok-Religious Attitude Scale”and“Scale of Attitude for Mevlit”,“Scale of Being Impressed By Mevlit”and“Scale of Knowledge About Mevlit”developed by us have been used. In the first chapter of the research which is basically composed of two chapters, conceptual information concerning popular religiousness and Mevlit, which is the most important component of popular religiousness, have been given. While in second chapter, attitude for Mevlit, the level of being impressed by Mevlit, the level of knowledge about Mevlit, the relationships between religiousness and life satisfaction levels have been analyzed.