Perceptual simulations beyond the sentence: The effect of narrative shifts on perceptual simulations
Cümlenin ötesinde duyusal canlandırmalar: Anlatıdaki değişimlerin duyusal canlandırmalar üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 376479
  2. Yazar: MELİH BARSBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ADİL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, dil anlama sırasında gerçekleşen zihinsel canlandırmaları inceleyen araştırmaların ancak pek azının bunu söylem seviyesinde yapmış olmasına dayanarak anlatı bağlamında meydana gelen duyusal canlandırmaları incelemektedir. Katılımcılara, içine rastgele sınama resimleri konmuş küçük anlatı parçaları verilip, onlardan bu resimlerdeki cisimlerle okudukları metinlerde karşılaşıp karşılaşmadıklarını belirtmeleri istenmiştir. Deney için önemli olan hikayelerde, resimdeki cisim metinde geçmiş, ancak cismin resimdeki şeklinin, metindeki bağlamın ima ettiği şekle uyup uymaması ile deneysel olarak oynanmıştır. Önceki araştırmalar, bu iki şekil birbirine uymadığında, uyduğuna kıyasla daha yavaş ve isabetsiz yanıtlar verildiğini göstermiştir – bu, okuyucuların, cisimlerle alakalı, anlatıdaki bağlama uygun duyusal canlandırmalar geliştirdiklerine işaret etmektedir. Bu araştırma, yukarıda bahsedilen etkinin, cismin metinde geçtiği yer ile sınama resmi arasında, anlatıda bir mekan veya zaman değişikliği olduğunda bu etkinin azalıp azalmayacağını incelemek suretiyle bu alandaki bilgi birikimini genişletmektedir. Şekil uyum etkisinin anlatı bağlamında tekrar gözlemlenmesinin yanı sıra, sonuçlar, duyusal canlandırmaların mekan değişikliği olduğunda zayıfladığına dair hafif kanıt göstermiştir. İlginç bir şekilde, zaman değişikliğiyle alakalı tam ters yönde bir etki görülmüştür. Genel olarak bakıldığında, sonuçlar, duyusal canlandırmaların anlatı bağlamında çalışılmasının, dilin bedenlenmiş kavranması konusunda ve daha da genel olarak dil kavrama konusunda daha gelişmiş bir anlayışa ulaşılmasına verimli bir şekilde hizmet edeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present research investigates perceptual simulations within the context of narratives, as only a minority of previous research that investigated mental simulations in language comprehension did so on the discursive level. Participants were given short narrative excerpts, in which random pictorial probes were placed asking participants to decide whether they had encountered the object depicted in the picture within the text. In critical trials, the object depicted was indeed present in the narratives, but the shape in which the object was depicted either matched or mismatched the shape implied by the text. It has previously been documented that people are slower and less accurate in responding to pictorial probes in the case of shape mismatch compared to shape match, implying that they had created a context-specific perceptual simulation of the critical object as they encountered it in the text. This study extends previous research by investigating whether the match effect described above weakens when a spatial or temporal shift is introduced between the appearance of the object in the text and the pictorial probe. Besides the replication of the shape match effect in a narrative context, the results showed that there was mild evidence towards perceptual simulations getting weaker after a spatial shift. Interestingly, the reverse was the case for the temporal shift. Overall, the results imply that the investigation of mental simulations within the narrative context is a fruitful direction for further research in arriving at a better understanding of embodied language comprehension and language comprehension in general.