A moderate defense of cognitive phenomenology
Bilişsel fenomenolojinin ılımlı bir savunması
  1. Tez No: 376480
  2. Yazar: HAKKI KAAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Düşünmenin belirli bir fenomenolojisi var mı? Bilişsel fenomenoloji tartışması bu soruya verilebilecek olası cevapları ele alır. Özgürlükçü bir fenomenal bilinç anlayışına göre duyumsal fenomenolojinin yanı sıra düşünmenin de kendine özgü bir fenomenolojisi vardır. Tutucu bir fenomenal bilinç anlayışı bu özgürlükçü önermeyi reddeder ve fenomenolojinin ilgi alanının sadece duyumsal deneyimler olması gerektiğini öne surer.Bu iki rakip yaklaşımın karşılıklı argümanlarının detaylı bir incelenmesi bu tez çalışmasının başlıca konusudur. Özgürlükçülerin bilişsel fenomenolojinin varlığını savunmakta kullandıkları en yaygın taktik iç görüye başvurmak ve bilişsel fenomenolojik özelliklerin iç görü yoluyla özne tarafından bulunabilir olduğunu iddia etmektir. Ben doğrudan iç görüye başvurmanın kesin sonuçlar doğuramayacağını öneriyorum ve bu önermenin tutucuların içgörüye başvuran özgürlükçü argümanlarla ikna edilemeyişlerinin başlıca nedeni olduğunu iddia ediyorum. Özgürlükçülerin sık kullandığı başka bir argüman yapısı ise fenomenal kontrast fikrine dayanır ve özgürlükçüler bilişsel fenomenolojinin varlığının fenomenal kontrast senaryoları için en iyi açıklama olduğunu savunur. Öte yandan, tutucular fenomenal kontrast senaryolarının bilişsel fenomenoloji ile değil duyumsal fenomenoloji ile açıklanabilir olduğunu ve bu yüzden bilişsel fenomenolojinin varlığını kabul etmenin gerekli olmadığını savunur. Tutucuların özgürlükçü argümanlara karşı genel yaklaşımları indirgemeci bir tavırdır. Ben bu indirgemeci tavrın bilişsel fenomenolojinin var olmadığını kanıtlayamayacağını iddia ediyorum ve bu iddiamı belirtecimsilik görüşü ile destekliyorum. Ayrıca savunduğum belirtecimsi tutumun ne özgürlükçülerle ne de tutucularla zıt düştüğünü savunuyor ve bu tutumun iki karşıt görüşü uzlaştırabileceğine inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Is there a specific phenomenology of thinking? Cognitive phenomenology debate goes about possible answers for this question. According to a liberal conception of phenomenal consciousness, thinking has a sui generis phenomenology in addition to sensory phenomenology. A conservative conception of phenomenal consciousness rejects this liberal proposition and holds forth that the domain of phenomenology must be only sensory experiences. A detailed examination of the opposing arguments of the two rival approaches is the main topic of the present thesis study. The most common strategy for liberalism to argue for the existence of cognitive phenomenology is to appeal to introspection and claim that cognitive phenomenological properties are available to its subject by introspection. I propose that direct appeals to introspection cannot provide conclusive results and this is the main reason why conservatives cannot be persuaded by the liberal arguments from introspection. Another argument form that is commonly used by liberals is based on the notion of phenomenal contrast and liberals argue that the best explanation for phenomenal contrast scenarios is the existence of cognitive phenomenology. On the other hand, conservatives argue that the phenomenal contrast scenarios are explainable not by cognitive phenomenology but by sensory phenomenology and that there is no need to grant the existence of cognitive phenomenology. The general line of thinking of conservatives against the liberal arguments is a reductionist approach. I argue that this reductionist approach cannot prove the inexistence of cognitive phenomenology and support my claim with adverbialism. Moreover I argue that adverbialism conflicts with neither liberals nor conservatives and believe that the adverbialist approach can reconcile the two rival views.