The role of direct and generative retrieval in access to involuntary and voluntary autobiographical memories
İstemli ve istemsiz otobiyografik anılara ulaşmada doğrudan ve üretilmiş geri çağırmanın rolü
- Tez No: 376478
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İ. TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Otobiyografik anılara ulaşmada, doğrudan ve üretilmiş geri çağırma olarak bilinen iki farklı mekanizma işlemektedir. Günümüze dek yapılan çalışmalarda, bu iki geri çağırma mekanızması ile ulaşılan anılar yalnızca istemli hatırlamada test edilmiştir. Ek olarak, istemli ve istemsiz otobiyografik anıları karşılaştıran çalışmalar, bu geri çağırma mekanizmalarını dikkate almamıştır. İstemsiz otobiyografik anıların da doğrudan geri çağırma ile ulaşıldığı argümanından yola çıkarak, bu çalışma, istemsiz otobiyografik anıları (İOA), doğrudan geri çağrılan (D-OA) ve üretilerek geri çağrılan istemli otobiyografik anılar (Ü-OA) ile ayrı ayrı karşılaştırmayı amaçlamıştır. İstemsiz anılar Uyanıklık Görevi, istemli anılar Galton-Crovitz anahtar sözcük metodu kullanılarak iki ayrı oturumda toplanmıştır. Çalışmaya, her iki oturuma da katılan 62 kişi (44 kadın, 18 erkek) dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre, D-OA istemli bir şekilde hatırlanıyor olmasına karşın, çoğu özelliği açısından, aynı geri çağırma mekanizmasını kullanan İOA ile benzerlik göstermektedir. Spesifik olarak, İOA ve D-OA, Ü-OA ile kıyaslandıklarında, duygusal etkileri daha yüksek, daha çabuk hatırlanan, ve daha belirgin (spesifik) olaylara dair anılar olmuşlardır. Fakat, aynı sözcükler ile tetiklenen istemli ve istemsiz anılar arasında belirginlik açısından anlamlı bir fark bulunmaması, belirginlikte geçmişte bulunan farkların sözcüklerin kişisel ilintilerinden kaynaklandığına işaret etmektedir. Ek olarak, aynı olaya dair kasıtlı bir biçimde ya da kendiliğinden hatırlanan anılar arasında fenomenolojik özellikler açısından bir fark saptanmamıştır. Kısaca, bulgular, istemli ve istemsiz anılar arasındaki farkların genel olarak, kasıtlı ya da kendiliğinden oluşan bir hatırlamadan ziyade, geri çağırma mekanizmalarından ileri geldiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Two distinct retrieval mechanisms were used in access to autobiographical memories, namely direct and generative retrieval. To date, memories accessed through direct and generative retrieval were only compared in voluntary remembering context. In addition, previous studies comparing involuntary (IAMs) and voluntary (VAMs) autobiographical memories did not take this distinction into account. Since involuntary autobiographical memories (IAMs) were also argued to be accessed through direct retrieval, the present study aimed to compare IAMs with directly retrieved (DR-VAMs) and generated memories (GEN-VAMs) separately. IAMs and VAMs were collected in two consecutive sessions by using Vigilance Task and Galton-Crovitz cue-word technique, respectively. Same 62 individuals (44 female, 18 male) participated in both sessions. The results revealed that IAMs were similar to DR-VAMs in many aspects, although the latter was deliberately recalled. Specifically, both IAMs and DR-VAMs were retrieved faster than GEN-VAMs. They had more emotional impact on rememberer and they included more specific events, compared to GEN-VAMs. However, the difference in specificity was found to be caused by the personal relevance of the cue; when same cues were used to trigger IAMs and VAMs, higher specificity of IAMs disappeared. Additionally, it was observed that phenomenology of deliberate and spontaneous recollections of the same recent events were not different. Overall, the present findings suggest that most of the differences between IAMs and VAMs result from direct and generative retrieval distinction, rather than deliberate or spontaneous recall of memories.