Informality in Turkey: Evidence from a firm-level survey
Türkiye'de kayıtdışılık: Bir firma bazlı anketten bulgular
- Tez No: 376485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, bir iki sektörlü genel denge modeli ve 13 farklı sektörden 500 firma ile yapılmış bir firma anketinin sonuçları kullanılarak bu sektörlerdeki ve Türkiye genelindeki kayıtdışılık seviyesi ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca, iki farklı politika aracının, kurumlar vergisinin büyüklüğü ve kayıtdışılık üzerindeki vergi denetimleri, kayıtdışılık üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Analiz sonuçları iki politika aracının da kayıtdışılıkla mücadele için etkili olduğunu göstermiştir, ancak vergi denetimi aracının kurumlar vergisine göre çok daha etkili bir araç olduğu görülmüştür. Kayıtdışılıkla mücadelede kurumlar vergisi özellikle düşük seviyelerde etkisiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we use the results of a novel survey of 500 firms from 13 different sectors in Turkish economy and a two-sector general equilibrium model to measure the extent of informality in these sectors through a sectoral analysis as well as in country level. Afterwards, we evaluate the effects of two different policy tools, namely the level of income taxes and the level of tax enforcement on informality. Our results show that both are effective policy tools in tackling informality, enforcement is a steadily effective tool and the effect of taxation, while positive, shifts around depending on the enforcement level.