Two essays on applied economics
Uygulamalı ekonomi üzerine iki makale
- Tez No: 462032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, uygulamalı ekonomi üzerine iki makaleden oluşmaktadır. İlkinde, TV yarışması“Var Mısın Yok Musun”daki yarışmacıların risk içeren tercihlerini incelemekteyim. 248 katılımcıdan oluşan bir veri setini kullanarak üç hedefe ulaşmayı hedeflemekteyim: (i) seçimlerdeki yol bağımlılığını analiz etmek; (ii) Türkiye ile ilgili bulguları ABD, Hollanda ve Almanya ile karşılaştırmak; (iii) yarışmacı profillerinin risk tutumları üzerindeki etkisini incelemek. Yarışmacıların zamanla değişen riskten kaçınma özelliklerine sahip olduklarına dair bulgular elde ettim. Buna ek olarak, Türk yarışmacılar arasında daha fazla riskten kaçınma gözlemledim. Nihai olarak, bir teklifi kabul etme ihtimalinin, demografik özellikler ve oyun içi değişkenler kontrol edildikten sonra, kadınlar ve yüksek eğitimli yarışmacılar arasında yüksek, fakat Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinden katılan yarışmacılar arasında daha düşük. Kadınların riske duyarlılığı erkeklere kıyasla daha az. İkinci makalede, servet dağılımında, sermaye piyasasının katılığında ve vergi idaresindeki dışsal değişimlerin etkilerine bakarak sermayenin verimsiz dağılımı ve kayıtdışılık arasındaki ilişkiyi incelemek adına statik bir model geliştirmekteyim. Modelin tahminleri şu şekilde: Birincisi, kayıtdışı girişimcilerin resmi girişimcilere katılması nedeniyle vergi idaresinin artması sermayenin dağılımındaki verimsizliği formel sektörde artırıyor. İkincisi, vergi toplama kabiliyetindeki bir artış, önceden formel olan firmalar arasında sermaye dağılımındaki verimsizliğini azaltırken, enformel sektörden gelen yeni katılımcılar etkisiyle formel sektördeki toplam verimsizliği arttırmaktadır. Üçüncüsü, borçlanma kısıtlaması gevşetildiğinde, sermaye dağılımı verimsizliği azalmaktadır. Dördüncüsü, girişimciler arasında servet dağılımındaki eşitsizlik arttıkça sermaye dağılımındaki verimsizlik kapsamı büyümektedir. Ampirik gözlemler bu tahminleri desteklemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of two essays on applied economics. In the first, I examine the risk-laden choices of contestants in the TV game show,“Var Mısın Yok Musun?”. I had three objectives in exploiting a dataset of 248 contestants: (i) analyzing the path-dependence in choices; (ii) comparing the findings from Turkey with those of the US, the Netherlands, and Germany; (iii) examining the effect of contestants' characteristics on their choices. I find evidence that contestants have time-varying risk aversion. Additionally, I observe greater risk aversion among Turkish contestants. Finally, the odds of accepting an offer are high for females and contestants with high education but low for participants from the Black Sea and Mediterranean regions after controlling demographics and within-game variables. Females are more sensitive to the risk than males. In the second essay, I develop a static model to examine the relationship between capital misallocation and informality by looking at the effects of exogenous changes in the wealth distribution, capital market imperfection, and tax enforcement. The model predictions are as follows: First, capital misallocation in the formal sector increases as tax enforcement increases due to the flow of informal entrepreneurs into the formal sector. Second, an increase in tax enforcement decreases capital misallocation in the intensive margin but increases it in the extensive margin. Third, as the borrowing constraint is relaxed, capital misallocation decreases. Fourth, the greater the wealth is distributed unequally among entrepreneurs, the greater the extent of capital misallocation. Empirical observations support these predictions.