The long-term impact of refugees on labor market: Evidence from Syrian refugees in Turkey
Mültecilerin işgücü piyasası üzerindeki uzun vadeli etkisi: Türkiye'deki Suriyeli mülteciler örneği
- Tez No: 839914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAYAOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı sonrasında Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin, yerli işçilerin Türkiye'deki emek piyasasındaki reel ücretleri üzerine olan etkisi incelenmiştir. Empirik yöntemimiz kademeli farkların farkıdır yöntemidir. Kademeli farkların farkı yöntemi son yıllarda ekonometri literatürüne girdiği için, bu konudaki son gelişmelerin kısa bir özeti de verilmiştir. Çalışma ekonomisi literatürüne asıl katkı yaptığımız kısımlardan biri de kademeli farkların farkı yöntemi Suriyeli mülteciler konusuna uygulamaktır. Ek olarak, analizimiz her bir cinsiyet, iş sektörü, işteki resmi çalışma durumu, eğitim düzeyi için, ve son olarak bölgesel bir heterojenlik analizi içermektedir. Buna ilave olarak, Suriyeli mültecilerin Türkiye içinde bulunan yerli işçilerin reel ücretleri üzerindeki sadece ortalama etkilere değil, aynı zamanda Suriyelilerin yoğun olarak bulunduğu şehirlere geldikleri her yıla göre etkisi ve Suriyelilerin uzun dönemli etkisi de incelenmiştir. Veriseti olarak 2009 ve 2019 yılları arasında yapılmış olan Türkiye Hanehalkı İşgücü Araştırması kullanılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, Türkiye içinde bulunan tüm NUTS-2 bölgelerinde Suriyeli mültecilerin, yerli işçilerin reel ücretleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunamamış fakat yine Türkiye'de bulunan sadece Doğu ve Güneydoğu NUTS-2 bölgelerinde çalışan yerli işçilerin reel ücretleri üzerinde %4.7'lik istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Suriyeli mülteciler, kayıtdışı çalışan yerli işçilerin reel ücretleri üzerinde %4.98'lik bir düşüşe neden olmuş fakat kayıtlı çalışan yerli işçilerin reel ücretleri üzerinde istatistiksel anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. En çok göze çarpan düşüş ise istatistiksel olarak anlamlı olarak %33.12 ile Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu NUTS-2 bölgelerinde çalışan tarım işçileri üzerinde gerçekleşmiştir fakat yine aynı bölgede sanayi, inşaat, ve servis sektörlerinde çalışan yerli işçiler üzerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir ekti görülmemiştir. Son olarak, Türkiye içinde bulnan tüm NUTS-2 bölgelerinde kayıtdışı olarak inşaat sektöründe çalışan yerli işçilerin reel ücretlerinde istatistiksel olarak anlamlı %6.2'lık bir düşüş olmuş, fakat aynı bölgede kayıtlı çalışan inşaat, kayıtlı çalışan sanayi, ve kayıtdışı çalışan sanayi sektörlerinde anlamlı bir etki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examined the effect of Syrian refugees, who were forced to migrate to Turkey when the Syrian Civil War broke out in 2011, on the Turkish labor market through the real wages of native workers. My empirical methodology employs the staggered difference-in-differences approach. As this method is relatively new, I also provide a brief summary of recent advancements in the econometric literature. My main contribution to the existing labor economics literature is the application of recent, specifically the difference-in-differences, literature to the Syrian refugee case in Turkey. Additionally, I conduct heterogeneity analysis for each gender, sector of work, formality of work, and education level. Finally, I conclude the analysis with regional heterogeneity analysis. In addition, I investigate not only the average effects but also the long-term and cohort-specific effects of Syrian refugees on the Turkish labor market. I used the Turkish Household Labor Force dataset spanning from 2009 to 2019. The results indicate that in all NUTS-2 regions in Turkey, Syrian refugees do not have a statistically significant effect on native real wages, whereas they led to an increase of 4.7% in the real wages of natives in the East and Southeast NUTS-2 regions in Turkey. Syrian refugees significantly decreased native real wages in the informal sector by 4.98% in all NUTS-2 regions in Turkey, but they did not affect formal sector real wages in those regions. The most significant decrease in native real wages occurred in the agriculture sector in the East and Southeast NUTS-2 regions, with a drop of 33.12%. However, other sectors such as industry, construction, and services were not significantly affected by Syrian refugees. Finally, in all NUTS-2 regions in Turkey, Syrian refugees in the informal construction sector led to a decrease of 6.2% in native real wages. However, the formal construction sector, formal industry sector, and informal industry sector were not affected in the same region.