Vicarious travmatization: An investigation of the effects of trauma work on mental health professionals in Turkey
Dolaylı travmatizasyon: Travma ile çalışmanın Türkiye'de travma sahasında çalışan ruh sağlığı uzmanları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 376494
- Danışmanlar: DR. LÜTFİYE NUR YENİÇERİ, PROF. DR. GÜLER FİŞEK, PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, travma ile çalışmanın travma sahasında çalışan ruh sağlığı uzmanları üzerindeki etkilerini araştırmak, dolaylı travmatizasyonu açıklayan olası risk faktörlerini ve koruyucu faktörleri tanımlamak hedeflendi. Demografik değişkenlerin, eğitim düzeyinin, travma sahasındaki özel eğitimlerin, iş yükü, vaka yükü ve deneyim yılı üzerinden travma işine maruz kalma yoğunluğunun, tükenmişlik düzeyinin, sosyal destek düzeyinin, baş etme tarzının ve uzmanın kişisel travma öyküsünün, dolaylı travmatizasyonu açıklamada ne ölçüde etkili olduğunun araştırılması amaçlandı. Çalışmada nicel ve nitel araştırma desenleri entegre edildi. Nicel veriler Türkiye genelinde travma sahasında çalışan 260 ruh sağlığı uzmanından oluşan bir örneklemden toplanmış olup, örneklem psikolog, psikiyatrist, sosyal hizmet çalışmacısı ve psikolojik danışmanlardan oluşturulmuştur. Nitel veriler ise İstanbul'da travma sahasında çalışan 7 psikologla yapılan derinlemesine yüz yüze görüşmelerin dökümüne dayanmaktadır. Nicel veri analizinin sonuçları; mesleğin, eğitim düzeyinin, aktif baş etme tarzının ve duygusal tükenmişliğin dolaylı travmatizasyonu açıklamada anlamlı faktörler olduğunu ortaya koydu. Özellikle, duygusal tükenmişlik, dolaylı travmatizasyonun en güçlü yordayıcısı olarak saptandı. Duygusal tükenmişlik, vaka yükü ile dolaylı travmatizasyon arasındaki ilişkiyi tam aracı olarak açıklayan bir faktör olarak saptandı. Duygusal tükenmişlik ile dolaylı travmatizayon arasındaki ilişki ise baş etme tarzı tarafından etkilendiği saptandı. Nitel veri analizinin sonuçları, bu sonuçları destekler yönde olup, iş yükü, vaka yükü ve tükenmişlik düzeyi, dolaylı travmatizasyon için risk faktörleri arasında tanımlanırken; formal eğitim, travma sahası eğitimleri, destek sistemleri, aktif baş etme tarzı ve öz-bakım alışkanlıkları ise dolaylı travmatizasyna karşı koruyucu faktörler arasında tanımlandı. Ek olarak ve beklenmedik biçimde, söz konusu bu koruyucu faktörlerden yararlanan uzmanların, dolaylı travma sonrası büyüme bildirdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of trauma work on mental health professionals working in the trauma field in Turkey, as well as to identify protective factors and risk factors which predict vicarious traumatization. It was aimed to explore the probable association of demographic variables, level of education and special training on trauma, level of exposure to trauma work in terms of workload, caseload and experience years in the trauma field as well as the level of burnout in terms of emotional exhaustion, ways of coping in terms of active and passive coping styles, perceived social support and presence of a personal trauma history in predicting vicarious traumatization. The study was composed of an integrative methodological design; the data of the quantitative part was based on a sample of 260 mental health professionals, including, psychologists, social workers, psychiatrists and psychological counselors who work with trauma in Turkey, while the data of the qualitative part was composed of in depth interviews with 7 psychologists who work in trauma field in İstanbul, Turkey. The results of the quantitative analyses indicated that education level, profession, active coping style and emotional burnout were found as statistically significant predictors of vicarious traumatization. Especially, emotional burnout was found to be the most effective predictor. Emotional burnout fully mediated the relationship between caseload and vicarious traumatization. It was also found that the association between emotional burnout and vicarious traumatization was moderated by the coping style of the professionals. The results of the qualitative analyses supported these results, specifically indicating that workload, caseload and burnout were identified as risk factors for vicarious traumatization while education, training, support, active coping style and self-care as protective factors against vicarious traumatization; additionally and surprisingly, vicarious posttraumatic growth was also reported by the professionals who got use of these protective factors.