From semantic relativism to reality relativism
Anlamsal görecelilikten gerçeğin göreceliliğine
  1. Tez No: 376493
  2. Yazar: TOLGAHAN TOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM KURTSAL STEEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, gerçeğin göreceli olduğu fikrinin bir savunusudur. Savunuya, ilk olarak, anlamsal görecelilik tezi ile başlıyorum. Daha sonra, anlamsal göreceliliğin gerçeğin göreceliliğini ima ettiğini gösteriyorum. Anlamsal göreceliliğin savunusu için,W.V. O. Quine ve Ludwig Wittgenstein'ın belirli uslamlamalarının etkisi altında, kişisel kimilik tartışmalarıyla ilgili iki örnekten yararlanıyorum. Bunlardan ilki kürtaj, ikincisi beyin nakli ile ilgili. Bir sonraki bölümde, eğer anlam göreceli ise, gerçeğe erişimimiz dille olduğu için gerçeğin de göreceli olduğunu iddia ediyorum. Kendi iddiamı savunduktan sonra, iki olası itirazı değerlendiriyorum. Bunlardan ilki David Lewis'in itirazıdır. Lewis, dünyanın doğal yapısından dolayı bazı nesnelerin (nesne kümelerinin) gönderim yapılmaya daha fazla eğilimli olduğunu iddia eder. Dolayısıyla, anlamsal görecelilik tezine karşı çıkar. İkinci itiraz, göreceliliğin, kendisini de görecelileştireceği için, kendi kendini çürüten bir tez olduğu iddiasıdır. Her iki itirazı da cevaplandıracağım.
Özet (Çeviri)
This thesis is a defense of the view that reality is relative. First I start with semantic relativism, then, I show that semantic relativism implies reality relativism. To argue for semantic relativism, motivated by arguments by W.V. O. Quine and L. Wittgenstein, I use two examples about personal identity. The first one is about abortion and the second one is about brain transplantation cases. Next, I show that if meaning is relative then whatever we call reality is also relative since our access to reality is through language. After my arguments, I consider two objections. The first one is David Lewis' objection. Lewis claims that due to the natural structure of the world words tend to refer to some objects (or set of objects) as opposed to others. Hence, he argues against the semantic relativity thesis. The second objection is that relativism is self-refuting because it relativizes itself. I reply to both objections.