The technical challenges of cloud computing and their effects on usage
Bulut bilişimin teknik zorlukları ve kullanıma olan etkileri
  1. Tez No: 376498
  2. Yazar: AHMET CİHAT BAKTIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bulut bilişim, paylaşılan kaynak havuzuna elverişli, isteğe bağlı olarak ve kullandığın-kadar-öde sistemi ile erişime olanak veren bir bilgisayar teknolojisidir.Son dönemde, bulut bilişim farklı sektörlerde yer alan şirketler tarafından dikkat çekmektedir. Bulut bilişim geliştikçe, şirketler arasındaki rekabette önemli bir rol almaktadır ve kurum içi sistemlere göre sağladığı avantajlarla birlikte şirketlerin etkinliğini arttırmaktadır. Fakat, bulut bilişim Türkiye'de önemli bir araştırma konusu olarak dikkat çekmemektedir. Azımsanmayacak sayıda şirket bulut bilişimi henüz benimsememiştir çünkü bulut bilişimin sağladığı avantajların yanında, kullanıma engel olarak görülen bazı önemli zorlukları da bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, literatürde yer alan teknik zorlukları analiz etmek ve bunların Türkiye'de çalışmakta olan şirketlerdeki kullanıma olan etkilerini incelemektir. Bu çalışmada kullanılacak olan teknik zorluklar, konu ile ilgili çalışmalardan seçilmiştir. Bu analiz, Türkiye'deki Bilgi Teknolojileri (BT) personellerinin bu zorlukların farkında olup olmadıklarını ve bu zorlukların kullanıma etki edip etmediğini incelemektedir. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, bulut bilişim uygulamaları ve bulut bilişime geçiş süreci hakkındaki zorluklar, bulut bilişim kullanımını negatif olarak etkilemektedir. Bunun yanında, güvenlik ve gizlilik, kullanıcı hesabı kontrolü, bulut bilişiminin yapısı, sanallaştırma, gözlem-takip ve Servis Düzeyi Anlaşması hakkındaki zorluklar ise bulut bilişimin kullanımını negatif yönde etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a computer technology that enable convenient, on demand and pay-as-you-go access to a pool of shared resources. Recently, cloud computing is taken into consideration by the companies that operate in many different sectors. It has an important role in the competition between the companies as it grows and increases the efficiency of companies by providing advantages more than in-house system. However, number of researches and studies about cloud computing is relatively less in Turkey than other countries. A considerable amount of companies are still not eager to adopt the cloud computing because besides advantages it provides, there are also several crucial challenges that are seen as a barrier to use cloud computing. The aim of this study is analyzing the technical challenges of cloud computing and their effects on usage in companies that operate in Turkey. The technical challenges that are analyzed in this study are gathered and classified by studying the related researches. The analysis results examine that whether Information Technology (IT) personnel in Turkey are aware of these challenges and these challenges affect the usage of cloud computing within their organization. According to the findings, the challenges about cloud applications and cloud migration negatively affect the usage of cloud computing while the challenges about privacy and security, account control, cloud structure, virtualization, monitoring, Internet connection and SLA do not affect the usage of cloud computing in negative way.