Significant and relevant factors that can affect the sustainability of mobile learning
Mobil öğrenmenin sürdürebilirliğini etkileyebilecek önemli ve ilgili faktörler
  1. Tez No: 376497
  2. Yazar: ABİDE COŞKUN SETİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Eğitim liderleri m-öğrenme girişimlerinin şu anki eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilip karşılayamadığı, kullanıcılar tarafından benimsenme potansiyeline sahip olup olmadığı, belirli bir durumu süresiz olarak koruyabilir veya ilerleme kaydedebilir olup olmadığı ve olası değişikliklere adapte olabilir olup olmadığı konuları hakkında endişe duymaktadırlar. Bu çalışma mobil öğrenmenin şu anki benimsenme durumunu belirleyerek ve mobil öğrenmenin sürdürebilirliğini etkileyen faktörleri sorgulayıp geliştirerek, gelecek deneysel çalışmaları kolaylaştırmayı ve desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada mobil öğrenme projelerinin şu anki sürdürebilirlik faktörleri, eğitim ihtiyaçları, benimsenmesi, başarı faktörleri, kısıtlamaları ve zorlukları ve olası değişiklikler ve riskleri hakkında literatür taraması yapılmış ve aşağıda verilen sürdürebilirlik konuları belirlenmiş ve tartışılmıştır: teknolojik, pedagojik, geliştirme, finansal, organizasyonel ve kurumsal, yasal ve etik, sosyal, psikolojik ve değerlendirme. Literatüre ek olarak, ilave sürdürebilirlik faktörlerini elde edebilmek için araştırmalar yapıldı. Araştırmaların biri, çeşitli yenilikçi m-öğrenme stratejilerini uygulayan 7 üniversiteden 11 uzaktan eğitim merkezi müdürü ve eğitimcisi ile yapılan yapısal görüşmeye dayanmaktadır. Bir diğer araştırma da, bu faktörlerin mobil öğrenme sürdürebilirliği üzerindeki önemini anlamak için yapılmıştır. Bu araştırma mobil öğrenme imkanı sağlayan üniversitelerin uzaktan eğitim veren eğitimcilerine, uzaktan eğitim alan öğrencilerine, uzaktan eğitim merkezlerinin sistem ve destek, içerik geliştirme ve tasarım ve yönetim birimleri çalışanlarına uygulanan bir anket araştırmasına dayanmaktadır. Sonuçlar değerlendirilmiş, analiz edilmiş ve m-öğrenmenin sürdürebilirliği için bir model geliştirilmiştir. Araştırma sonunda bazı mobil öğrenme sürdürebilirlik faktörlerinin kritik düzeyde önemli olduğu, ancak birçok m-öğrenme girişimlerinin bu faktörleri göz ettiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın m-öğrenme girişimlerine sürdürebilir bir mobil öğrenme için rehberlik sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Educational leaders are concerned about whether m-learning initiatives can address current educational needs and intent of m-learning, have potential to be adopted by users, maintain a certain condition indefinitely or make progress and adapt to possible changes or not. This study aims to facilitate and promote future empirical research with not only specifying the current status of m-learning, but also investigating and improving factors affecting m-learning sustainability. The literature was reviewed about current sustainability factors, educational needs, adoption, success factors, limitations and challenges, and potential changes and risk of mobile learning projects. The following critical sustainability issues were identified and discussed: technological, developmental, pedagogical, assessment, psychological, social, legal & ethical, organizational & institutional and financial issues. In addition to literature, investigations were made in order to obtain additional sustainability factors. One investigation was based on formal interviews conducted with 11 heads of distance education centers and lecturers from seven universities. Another investigation was made for understanding the significance of these factors on m-learning sustainability. This investigation was based on a survey research conducted with lecturers and students from universities which have m-learning facilities and m-learning staff from management, system and support, content development and design, and assessment units. The results were evaluated and analyzed, and a conceptual model for m-learning sustainability was developed. The paper concludes that it was observed that some m-learning sustainability factors are critically important and many m-learning initiatives disregard these factors. The study may provide guidelines to m-learning initiatives for a sustainable mobile learning.