Three ways of looking at negative capability: William Carlos Williams, John Berryman, Mark Strand
Negatif beceriye üç bakış: William Carlos Williams, John Berryman, Mark Strand
- Tez No: 376517
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CEVZA SEVGEN, PROF. DR. ASLI TEKİNAY GÜLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Romantik şair John Keats tarafından 19.yy başında ortaya konan Negatif Beceri, bir şairin şiirleriyle olan ilişkisini belirleyen adeta bir yönerge ve yaratıcı süreci tanımlayan önemli bir edebi yaklaşımdır. Romantik döneme ait olmakla birlikte, kavram birçok modern eleştirmen ve şair tarafından benimsenip yorumlanmayı sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı, üç 20.yy Amerikan şairi William Carlos Williams, John Berryman, Mark Strand'ın kariyerlerinin belirli dönemlerinde negatif beceri'ye farklı yaklaşımlarını irdelemektir. Bu bağlamda, negatif beceri'yle ilintili olarak, sübjektivite, mimesis, otobiyografik yazım, nesnellik ve bunlarla beraber imgecilik, yapı-çözümü ve post-yapısalcılık gibi terimler, kavramlar ve kuramlar tartışılmıştır. Bu tez üç şairin şiirleri arasından negatif beceri bağlamında tartışılmaya elverişli olanların derinlemesine analizinin ürünüdür ve kavramın hala güncelliğini koruduğunu, yaratıcılık ve şiirsel ifadenin sınırlarını sorunsallaştırmasıyla şiir analizine zenginlik kattığı tezini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Negative capability, coined by the romantic poet John Keats in early 19th Century, is a significant literary concept which defines the creative process and provides tentative guidelines determining the relation between a poet and his/her poems. Although the concept belongs to the romantic period, it has been appropriated and interpreted by many modern critics and poets. This study aims to show that during specific periods in their careers three 20th century American poets - William Carlos Williams, John Berryman and Mark Strand - present three different ways of looking at negative capability. In this context, terms, concepts and theories which are linked to negative capability such as subjectivity, mimesis, autobiographical writing and objectivity as well as imagism, deconstruction and post-structuralism are also questioned and examined. This dissertation is the product of close reading of selected poems by the three poets and it demonstrates that the concept of negative capability remains a valid approach to the analysis of poetry because it highlights certain limits of poetic expression and creativity.