Tuhaf kadınların yazma uğraşı: Leylâ Erbil'in romanlarında yazar kadın başkişiler
Weird women's engagement with writing: Heroines as writers in Leylâ Erbil's novels
  1. Tez No: 376523
  2. Yazar: ŞERİFE SEDA YÜCEKURT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Leylâ Erbil'in Tuhaf Bir Kadın, Karanlığın Günü, Cüce ve Kalan metinlerini odağına alan bu tez, bu romanlarda öne çıkan“kadın yazarlık”meselesinin neden ve nasıl ele alındığını inceler. Erbil'in romanlarındaki yazmakla uğraşan kadın başkişilerin benzerliklerini ve özellikle farklılıklarını ortaya koyarak, yazım tarihlerine göre ilk romandan sonuncusuna, bir romandan diğerine, bu başkişilerde ve Erbil'in yarattığı kurmaca dünyalarda nasıl bir değişimin-dönüşümün ya da kırılmanın söz konusu olduğunu analiz eder. Bu çalışma, yazar ve kadın kimlikleriyle“öteki”liğin veya“tuhaf”lığın yakıştırıldığı bu başkişilerin, ataerkil toplumda var olabilmeyi ve yazma uğraşlarını gerçekleştirmeyi,“deliliği”üstlerine giyerek ve bunu bir isyan yolu olarak kullanarak başarabildiklerini gösterir. Bu doğrultuda kadın başkişilerin“deliliği”nin getirdiği özgürlüğün ve isyanın, Erbil'in kullandığı anlatım teknikleri ve metinsel stratejiler aracılığıyla hem bu kadınların hayatlarında hem de büyük çoğunluğunu kendilerinin anlattığı metinlerin dilinde, anlatımında, formunda somutlaşmış olduğunu öne sürer. İlk romandan sonuncusuna yazarlıktaki otoritelerinin arttığı görülen bu kadınlar, ataerkil kurum ve ideolojilerin yarattığı iktidar ve“mutlak otorite”karşısına kendi iktidarlarını koyarlar. Bu kadınların aynı zamanda“deli”olması, başka bir ifadeyle Leylâ Erbil'in otoriteyi bir“deli”ye vermeyi seçmesi, onun bütün romanlarında karşımıza çıkan bu iktidar ilişkilerini eleştirdiğini ve bunu altüst etmeye çalıştığını gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis discussing Leylâ Erbil's Tuhaf Bir Kadın, Karanlığın Günü, Cüce and Kalan novels, examines how and why“female authorship”is problematized in these texts. By presenting similarities and especially divergences among the texts and among the heroines who are also writing/writers in these texts, this work analyzes how female writer figures and Erbil's fictional settings change, evolve or develop fractures going from first novel to the last. Both female identities and writer identities of these heroines lead society to view them as“other”or“weird”and in a sense impose“madness”upon them. Accordingly, this thesis argues that women manage to exist in the male-dominated society and engage with writing by seizing upon this imposed“madness”and utilizing it as a path to rebellion. This study also asserts that the freedom and rebellion rising as the heroines adopt“madness”are reflected—through Erbil's narrative techniques and textual strategies—both in these women's own lives and in the language, narration and form of texts that are mostly written by them. Thus the thesis depicts that heroines' voice and authority get stronger as we move from one novel to other. These heroines, in fact put their own authority up against the power of patriarchal institutions and ideologies and against the“absolute authority”. The fact that these women are“mad”, that is, Erbil's choice to give the authority to a“mad”woman, indicates that Leylâ Erbil is criticizing and trying to reverse the power relations that we encounter in all her novels.