Analysis of education programs of public workers' unions the case of Kamu Emekçileri Sendikalari Konfederasyonu
Kamu sendikalarının düzenledikleri eğitim programlarının analizi: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) örneği
- Tez No: 376524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KIZILTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, kamu sendikalarının sendikal eğitime yaklaşımları ve düzenledikleri eğitim programlarını analiz etmek üzere yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı on bir sendika genel merkezi oluşturmaktadır. Araştırma sorularına göre, sendikal eğitimin 8 temel boyutu incelenerek analiz edildi. Bu boyutlar; sendikal eğitimin amaçları ve yaşanan sorunlar, sendikal eğitimin türü ve içeriği, sendikal eğitime katılanların seçimi, kadınlara yönelik sendikal eğitim programları ve kadınların bu programlara katılımı, sendika üyelerinin motivasyonu, öğretim method ve materyalleri, eğitim personeli, sendikal eğitimin değerlendirilmesidir. Araştırmada sendikaların eğitim amacı örgütlenme amaçlarıyla paralellik göstermektedir. Eğitimlerde, geleceğin sendikal kadrolarının yetiştirilmesine ve niteliklerinin arttırılmasına ağırlık verildiği görülmektedir. Sendikal eğitimler ağırlıklı olarak sendikal mücadele tarihi, kapitalizmin krizi, kamuda dönüşüm süreci, toplumsal cinsiyet, örgütlenmede yaşanan sorunlar ve alınması gereken önlemlere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to analyze the attitude of public workers' unions towards union education and the education programs organized by these unions. The sample of this research consists of the headquarters of eleven unions organized under the Confederation of Public Workers' Unions (KESK). Due to the research questions, eight main dimensions of union education were analyzed. These dimensions consist of the purposes of union education and the problems faced, the kinds and contents of the educations, the selection procedure of the participants, union education programs for women and women's participation to these programs, the motivation of union members, teaching methods and materials, educational staff and the evaluation processes of these educations.