İstiridye (Astrea edulis) larva üretimi üzerine araştırmalar
- Tez No: 10295
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YÜREKLİTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 54 - ÖZET Bu çalışmada, ülkemiz sularının tek temsilcisi olan Ostraa edulis'in larva üretimi üzerinde durulmuştur. Ostrea adulis. Ege De nizi, Akdeniz, Marmara ve Istanbul Boğazının Karadeniz ile birleştiği noktada görülmektedir. Araştırmamız için kullanacağımız anaç istiridyeler Urla- iskeledeki Karantina Adası'nın kıyısından toplanmıştır.Anaç istirid yelerin vücut özellikleri alınmış ve bir tablo halinde sunulmuştur, 19B9 yılında yaptığımız ön çalışmalarda mekanik şok ve termik şok denenmiştir. 1990 yılında ise istiridyenin adductor kası kesilerek larva alınmıştır. Bunun yanında normal şartlar altında anaç istiridyeler larva bırakmıştır. Elde edilen larvalar BltB2,A ve C denemeleri olmak üzere dört grupta incelenmiştir. Tüm gruplarda temelde.yetiştiricilik aynı idi.Fakat dış faktörlere bağlı olarak su koşullarında değişiklikler olmuştur. Larva tanklarının sıcaklık, tuzluluk, pH değerleri alınmış ve grafikler halinde sunulmuştur. Larval..beslemede, Dunaliella tartioleota, Tetraselmis chui. Chlamydomonas uva-mari. Chlorella sp. türleri kullanılmıştır. Tek tür beslemeden ziyade karışık türler ile besleme yapılmıştır. Larvalara iki günde bir besin verilmiş ve her su değişiminde besin yenilenmiştir. Larvaların gelişmeleri takip edilerek, büyüklükleri ölçülmüş ve grafik halinde verilmiştir.Ayrıca, mikroskoptan fotoğraf çekilmek sureti ile larvalar görüntülenmiştir. Sonuç olarak, denemelerimizden A grubu 25 gün sonunda 200- 204 /a büyüklükte iken metamorfozu tamamlamış ve tank dibine kendini tespit etmiştir. Böylece bu larvaların pelajik yaşamları sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
-55 - SUMMARY t In tiıis study, the focus has been on the production larvae of Ostrea edulis which, is only available species in Turkish Sea. Ostrea edulis can be found in Aegean Sea, Maditrranean Sea, Marma ra Sea and in the area where Basphoru.3.Joins with the Black Sea, The mature oysters which use in this study have bean col lected from -';the coast of the Karantina Island in îskela- Urla.The body caracteristics of these mature oysters have been measured and presented in tables. The pre-studies for producing larvae put of fche metioned species experimented mechanical and thermical shocks in 1939. One year later, in 1990, the larvae of Ostrea adulis were obtained from the Ostrea edulis by ^cutting the adductor muscles.In addition to these artificial methods, the larvae have been produced in natural ways t oo « The taken larvae have been categorized in four groups as B^, Bp,A and C experiments. Although the rearing process has been basically tha same for all the groups.Depending on the environmental factors, some changes have come out in conditions. of water» ThU3f the teaperaturejsalinity and pH degree of tank water containing larvae have been measured and the data have bean presen ted in diagrams, la larvae feeding, 3uch kinds of phytoplancton as Dunaliella tertiolecta.Tetraselmis ohui. Chlorella sp,.Chlamydomonas uva-mari have been used.Bather than using one kind of nutrient, a mixture of various kinds stated above have been used » Ihe feeding process has been carred out by giving the -larvae necessary nutrients and chang ing the water in every other day. The growth of the larvae has also been observed and. presen ted in graphics. As a result of this study, only in groups A the larvae hav ing reached at the averaged lenght of 200 -£04 microns hava completed-56 - thaf metamorphosis in 25 day3,£6 stage, the larvae- have terminated planet onic life and attached to the 'bottom of the tank*