Immorality, misbehavior and transgression: The 'unorthodox' Greeks of Pera and Galata in the Late Ottoman Empire
Ahlâksızlık, yakışıksızlık ve ihlâl: Geç Osmanlı İmparatorluğu'nda Pera ve Galata'nın 'uygunsuz' Rumları
  1. Tez No: 376526
  2. Yazar: ZEKİYE SADA PAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVANGELOS KECHRIOTIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'un önde gelen Rumlarının, cemaatlerine okul, cemiyet ve kilise gibi toplanma çağrısı yapan yerler kazandırmak için sarfettiği yoğun çaba, daha sıkı bir cemaat yapılanmasına doğru gidildiği fikrinin işaretlerini taşır. Değişen şartlar ve ideolojilerle, tahayyül edilen cemaate katılım sadece din değil, eğitim, uğraş, sağlık ve ahlâk gibi birtakım kriterleri de içerecekti. 'Muğlak' veya 'alışılmışın dışında' işlerle meşgul ve cemaatin itibarını zedeleme potansiyeli olanlar bu resme aykırı düşmekteydi. Bu gibi 'uygunsuz' karakterlerin sayıca çok olduğu Pera ve Galata'daki eğlence sektöründe (fahişeler, genelev sahipleri, köçekler, şarkıcı/aktrisler) kaydadeğer bir Rum varlığı göze çarpar. Bu gruba ek olarak, bazı özellikleri ve alışkanlıkları yüzünden hakir görülen veya iyi gözle bakılmayanlar (kabadayılar, ayyaşlar, kumarbazlar), işsizler ve mesleğinin yanı sıra kanunsuz işlere bulaşmış Rumlar da 'uygunsuz'lar arasındadır. Bu çalışma, Osmanlı devlet belgeleri, gazete haberleri, seyahatnameler, hatıratlar, anılar, romanlar ve akademik çalışmalar ışığında, topluca 'marjinal' veya 'toplumun kıyısında' addedilmeye maruz kalan insanlar dahil olmak üzere, ahlâkî, sosyal ve – belli bir ölçüde – yasal limitleri ihlâl eden bireylerin devlet, cemaat ve toplum nazarında nasıl görüldüklerini ve ne ölçüde farklılaştıklarını anlamaya yöneliktir. Anlaşılan odur ki, 'uygunsuzluk' dışlanmayla illâki doğru orantılı olmamakla birlikte, 'uygunsuz' kişiler tek bir iş sektörüne veya etnik-dinsel gruba mensup değillerdir.
Özet (Çeviri)
The intensive efforts of the Ottoman Greek leaders to introduce schools, churches and societies in Istanbul, especially in the second half of the nineteenth century, bear the signs of a move towards a more tight-knit community life. With changing standards and ideologies, the envisaged inclusiveness of the community was to adhere to a series of criteria other than religion itself, including education, employment, health and morality. Those who had 'ambiguous' or 'unconventional' occupations did not fit into the picture and neither did those who had the potential to cast a stain on the community's reputation. A very abundant arena in such 'unorthodox' characters happens to be the entertainment sector (prostitutes, brothel keepers, dancers, singer/actresses) in which we see a noteworthy Greek presence in Pera and Galata. Others among the 'unorthodox' Greeks were those who were poorly regarded due to certain characteristics and habits (bullies, drunkards, gamblers), those who were unemployed or who had dual occupations, one of which tended to be illegal. In the light of Ottoman state documents, newspapers, travelogues, recollections, memoirs and novels as well as scholarly publications, this thesis aims to show the ways in which these individuals, who transgressed moral, social and – to a certain extent – legal limits, including those who were prone to be seen as 'marginal' or 'on the edge of the society' en masse, diverged from each other with respect to different perspectives, that of the state, the community and the society. It turns out that 'improperness' did not necessarily go hand in hand with marginalization while the 'improper' were not limited to a single business sector or an ethno-religious group.