Türkiye ve Kazakistan polis teşkilatlarının karşılaştırılması
A comparative study of police organizations of Turkey and Kazakhstan
- Tez No: 376527
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Kazakistan polis teşkilatlarının karşılaştırılmasıdır.Karşılaştırma iki ülkenin polis teşkilatlarının örgütsel kurulumu bakımından yapılmaktadır. Türkiye ve Kazakistan Polis Teşkilatlarının karşılaştırılmasının yapılması için de öncelikle iki ülkenin kamu yönetiminin detaylı irdelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle her iki ülkenin kamu yönetimi incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye ve Kazakistan Polis Teşkilatları ayrı ayrı incelenmiş, üçüncü bölümde önce iki ülkenin kamu yönetimi bakımından karşılaştırılması yapılmış, sonra polis teşkilatlarının kıyaslanması yapılmıştır. Çalışmanın neticesinde, iki ülkenin polis teşkilatları arasında çalışma şartları açısından benzerlikler olduğu görülmüş olup, örgütlenme, eğitim ve rütbe terfi bakımından birtakım farklılıklar arz ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is comparing the police force of Turkey and Kazakhstan. And comparison is done subject to the organizational setup of the police for of above two countries.In order to make a healthy comparison between the police forcesof above countries, the public administrations of two countries need to beexaminein detail.Therefore, by examining public administrations of each of the two countriesare done in the first chapter then are compared. Public institutions inabove countries are totally in different forms in terms of Public administration. In the second chapter, the police forces of Turkey and Kazakhstan are examined separately and in the third chapter the comparison is made between the two. As a result of the study, the police forces of Turkey and Kazakhstan show similarities in terms of work conditions, but show significant differences in the organizational chart, training and promotion.