ABD'nin yeni güvenlik anlayışında İslam algısı
The perception of Islam In USA'S new security approach
  1. Tez No: 376548
  2. Yazar: MURAT SİLİNİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇUFALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
ABD'nin yeni güvenlik anlayışına bakıldığında, göze çarpan önemli değişikliklerin tehdit algısı düzeyinde gerçekleştiği görülmektedir. Soğuk Savaş döneminde belirginleşen Komünizm ve sosyalizm karşıtı konumlanış ve söylemler, Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle yeni arayışlar ve algılamalar üretmiştir.“İslam”ve“Müslüman”kavramları bu yeni arayışlarda ve algılamalarda kolay tehdit veya güvenlik sembolleri olarak kullanılmaya başlanmıştır. 11 Eylül terörist saldırıları bu tümleşik konseptin inşasını hızlandırmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile başlayan ve 11 Eylül sonrasında daha da güçlenen ve siyasal ve güvenlik elitlerini de etkileyebilmiş olan negatif İslam algısı ile ABD'nin inşa etmeye çalıştığı yeni güvenlik anlayışı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın temel iddiası, ABD'deki önemli bir kısım siyasal ve güvenlik elitlerinin İslam algısının, ABD'nin inşa etmeye çalıştığı yeni güvenlik anlayışını etkileyebildiğidir.
Özet (Çeviri)
Considering the United States' new security concept, it is realized that significant changes noticeable at the level of threat perception. Anti- communism and socialism positioning and rhetoric which became evident during the Cold War has created new opportunities and perceptions by the end of the Cold War. In this new search and perceptions,“Islam”and“Muslim”concepts have been used as easy threats or security symbols. September 11 terrorist attacks have accelerated the construction of this integrated concept. The main purpose of this study is to examine the relationship between negative perception of Islam which started with the end of Cold War and further strengthened after September 11 that could also affect the political and security elites and a new understanding of security which U.S. tries to build. The basic claim of this thesis is that Islamic perception of a significant portion of USA's political and security elites may influence a new security approach which USA builds.