1735-1737 yılları arasında Konya'da sosyal yaşam: 53 Numaralı Konya Şeriye Sicili'ne göre
Social life between the years 1735-1737 Konya: Konya Series 53 Numbered by Registry
- Tez No: 376571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Şer'iyye sicilleri muhteva olarak çok geniş bir kaynaktır. Çalışmamıza konu olan 53 numaralı Konya Şer'iyye sicilinde sosyal hayatla ilgili belgeler seçilerek çevirisi yapılmıştır. Aile ve sosyal düzeni bozan suçlar, yöneticiden şikâyetçi olma, bekâret, zehirleme gibi olaylar dikkati çekmektedir. Nişan ve evlilik ile ilgili belgelerde yalnızca sorunlar yaşandığında kayda geçtiği görülmüştür. Boşanma ile ilgili belgeler genel olarak kayda geçmiştir. En sık görülen boşanma şekli muhaladır. Sosyal suçlara verilen cezaların uygulanmasında mahallelinin verdiği istihbarat önemli yer tutmuştur. Genellikle para ve ta'zir cezalarının uygulandığı görülmüştür. Osmanlı devleti toplum düzeninin idamesine büyük önem vermiştir. Şer'iyye sicillerinde bunun örnekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The şeriyye register is a very large source as content.the translation of documents about social life was done in the 53rd Konya Şeriyye Register which was the theme of our study. Like the crimes which destroyed family ans social system,complaint against administrator, virginity,poison draw attention.It was seen that documents about engagement abn marriage recorded when only problems were lived. The documents about divorce were generally recorded. The most seen divorce type is muhalla.The information given by the street people took an important place about carrying out of punishment given to social crimes.Generally it was seen that Money and ta zir punishment were carried out .Ottoman Empire gave importance to society system .The examples of this were seen in the Şeriyye Register.