Meme kanserli kadınların strese bağlı gelişimleri ile eş varlığı ve evlilik uyumu ilişkisi
The relati̇onshi̇p between stress related growth and presence of a partner or dyadi̇c adjustment on women who had breast cancer
  1. Tez No: 376582
  2. Yazar: MERVE AKÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada eş varlığının, var olan eş ile uyumun ve demografik değişkenlerin, meme kanseri geçirmiş ve tedavisini tamamlamış olan kadınların stresle başa çıkma yöntemleri ile strese bağlı gelişimleri arasındaki ilişki üzerinde bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma, Beylikdüzü Medicana Hastanesi ve Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meme kanseri tanısı sonrası tedavilerini tamamlamış yalnızca koruyucu tedavilerine ya da kontrollerine devam eden 62 kadın ile yürütülmüştür. Katılımcılara, Katılımcı Bilgi Formu, Genel Sağlık Anketi, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Strese Bağlı Gelişim Ölçeği ve Çiftler Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar; SPSS istatistik programında tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve Lisrel istatistik programında Path analizi ile hesaplanmıştır. Bulgulara göre; stresle başa çıkma tarzlarından boyun eğme yaklaşımı ile strese bağlı gelişim arasında negatif yönde bir korelasyon bulgulanmış olup etkisiz sosyal destek arama yaklaşımı ile arasındaki ilişkiyi çift uyumunun yordadığı gözlenmiştir. Eşi olan ve olmayan kadınların çaresiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım, sosyal desteğe başvurma yaklaşımı bakımından birbirinden anlamlı olarak farklılaştıkları değerlendirilmiştir. Ayrıca; eşi olan kadınların olmayanlara göre daha fazla strese bağlı gelişim yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, presence of a partner , adjustment with a partner and demogrophical variables, relationship between women who has been through breast cancer or completed cancer treatment and stress related growth were examined. Study was carried out on 62 women who have completed their cancer treatment and currently having their routine controls in Marmara Research Hospital and Medicana Beylikdüzü Hospital. Attendants filled following forms; Personal Information Form, General Health Survey, Ways of coping Scale, Stress Related Growth Scale, Dyadic Adjustment Scale. Results were calculated according to one-way analysis of variance, correlation analysis in SPSS and Path Analysis in Lisrel statistics program. According to findings; obedience approach which is one of coping stress has negative correlation with stress related growth and passive social support seeking approach between dyadic adjustment. Women with partners and without partners differs meaningful interms of desperate approach, obediencive approach, applying social support approach. Moreover, Women with partners showed more stress related growth than women wıthout partner.