Migren hastalarında yaşam doyumunun stres ve başetmenin bilişsel kuramı çerçevesinde incelenmesi
The examined in the contex of cognitive theory of stress and coping of life satisfaction in migraine patients
  1. Tez No: 376583
  2. Yazar: SAADET YAVUZBİLGE BEDİR
  3. Danışmanlar: DR. HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, stres ve başetmenin bilişsel kuramı çerçevesinde migren tanısı almış kişilerde psikososyal değişkenlerin-öfke, kendini açma, stresle başa çıkma, iyimserlik- yaşam doyumunu ve psikolojik uyumusuzluğu nasıl yordadığını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini nörologlar tarafından migren tanısı konan 150 migren hastası oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Öfke Ölçeği (ÇBÖÖ)”,“Eysenck Kişilik Anketi-Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formu (EKA-GGK) ”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ)”ve“Genel Sağlık Anketi Ölçeği (GSA12)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, T-test (Bağımsız Örneklem T Testi), Pearson Korelasyon, Hiyerarşik Regresyon ve Lisreal analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, stres ve başetmenin bilişsel kuramı çerçevesinde test edilen modelde, yaşam doyumu ve psikolojik uyumsuzluğu yordayan değişkenler incelendiğinde, psikolojik değişkenlerin, yaşam doyumu ve psikolojik uyumsuzluğu anlamlı derecede yordadağı ve aracı rolü olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for determining predictors of psychosocial variables-anger,coping with stress,disclosure,optimism- of life satisfaction and psychological disadjustment in people with migraine under the theory of stress and coping styles.150 migraine patients who were diagnosed from norologist constitutes the sample of the study. Data was obtained by Socio-Demographic Information Form, Multidimensional Anger Scale (MAS), Eysenck Personality Questionnaire, The Satisfaction with Life Scale (SWLS), Ways of Coping İnventory and General Health Scale (GHS-12). Test of T-Test (İndependent-Sample T Test), Pearson Correlation and Hiyerarsik Regression and Lisreal were used for data analysis. According to the study results; psycological variables was found significantly and assumed the role of mediator under the theory of stress and coping styles.