Eğitim işletmelerinde maliyet muhasebesi ve bir uygulama
Cost accounting in education enterprises and an application
- Tez No: 376596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Eğitim; insan hayatını şekillendiren, yön veren bir süreçtir. Eğitimin insan yaşamı boyunca olmazsa olmaz bir yeri vardır. Fakat ülkemizde Avrupa ülkelerine kıyasla istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Bir bireyin gelişmesi yönünde bu denli etkili ve önemli bir yere sahip olan bu sürecin, ülkemizde de yeterli değeri görmesi gerekmektedir. Eğitim işletmelerinin, istenilen seviyede topluma hizmet verebilmesi için hem devlet tarafından desteklenmesi hem de kendi bünyesinde devamlılığını sağlayacak stratejiler belirleyip, bu stratejileri uygulamaları ön görülmektedir. İşte bu bilgiler ışığında yapılmış olan bu çalışmada eğitim işletmelerinin gerçekleştirdiği faaliyet süreçlerinin, yapılan araştırmalarla ve akademik süreçte mevcut olan bilgiler eşliğinde maliyetleri açıklanılmış bulunulmaktadır. Muhasebe terimine ve maliyet muhasebesinin temel ve modern yaklaşımlarına değinilmiştir. Eğitim işletmelerinin uygulamadaki çalışma faaliyetleri ve bu faaliyetleri gerçekleştirirken hangi maliyet muhasebesi yöntemini kullandıklarını, maliyet muhasebesinin işletme içinde ne kadar zor uygulandığı ama uygulanmasındaki önem ve gerekliliğin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, bir kolej ile yapılan röportaj sonrasında yapmış olduğu faaliyetler ve gider kalemlerini kullanarak maliyet muhasebesinden basit dağıtım ve I. dağıtım yöntemleri uygulanmış olup, elde edilen maliyet sonucuna göre kolejin fiyatlandırma politikalarında ne kadar doğru kararlar alıp uyguladıkları gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education; that shape human life, is a process that direction. Education essential for human life there are a lot. But our country has not reached the desired level compared to European countries. So effective for the development of an individual and which has an important place in this process, it is necessary to see enough value in our country. Business education in order to provide the desired level of service to the community and supported by the state as well as identify strategies to ensure its own continuity applications are foreseen. That in the light of this study, the activities of business processes, training, research and academic processes with associated costs in existing information disclosed is made. The term basis of accounting and cost accounting and modern approaches are discussed. Education business activities in the application, operation and while performing these activities, which they use cost accounting methods, cost accounting how hard it is applied in the business, but implementation is intended to demonstrate the necessity and importance. Work in the last part, a college interviews with then have done the activities and expenses using the cost accounting from the simple distribution and I. distribution methods were applied, the resulting costs according to the results of college pricing policies or how accurate decisions take pursued it is shown