Teknoloji geliştirme bölgelerinde vergisel avantajlar
Tax incentives in technology development zones
  1. Tez No: 376599
  2. Yazar: GÜLAY BACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği aklı ve yeteneğini kullanarak bilgiye ulaşabilmesidir. İnsanoğlu daima yeni bir şeyler üretme çabası içinde olmuştur. Olmazsa olmazlarımız teknolojik ürünler böyle hayatımıza girmiştir. Ar-Ge ile düzenli çalışmalar yapmak için de teknoparklar geliştirilmiştir. Teknolojiyi Ar-Ge faaliyetleriyle kendi ülkemizde geliştirip, üretebiliriz, hatta bunu diğer ülkelere de satabiliriz. Böylece hem ek istihdam hem de gelir de artış elde edilmiş olur. Teknoloji yenilenmezse rekabet imkanı da olmayacaktır. Günümüzde teknolojiyi üreten ülkeler lider konumdadırlar. Üniversite-Sanayi işbirliği ve devlet desteği ile kurulan teknoparklarda geliştirme ve inovasyon çalışmaları yapılarak etkin bir bilgi akışı sağlanmaktadır. Teknoparklarda bulunan firmalara bir takım vergi avantajları sağlanarak araştırma ve geliştirme faaliyetleri desteklenmektedir. Ülkemizde 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile bu kapsamda faaliyet gösteren firmalara vergisel teşvikler uygulanmaktadır. Böylece bölgesel gelişmişlik ve farklılıkların azaltılması, uluslararası doğrudan yatırımların arttırılması, tasarrufların katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilmesi, istihdamın artırılması, uluslar arası rekabet gücünün artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
What distinguishes human beings from other species is their ability to achieve knowledge by using both their minds and skills. Humankind has striven throughout its history to produce new things. This is how technological products have entered our lives and become indispensable to us. Techno-parks have been established in order to maintain regular R&D. We are able to develop and produce technology through R&D, as well as to sell it to the other states. This would result in an increase in employment and national income. Also, it will not be possible to maintain our competitiveness without renewing and increasing our levels of technology. Contemporary reality indicates that major states develop technologies. There has been an active flow of information through innovation and development works in the techno-parks established by state funds and University-Industry cooperation. The R&D operations of the firms situated in these techno-parks have been supported by certain tax incentives. The firms operating within the framework of Law No. 4691 on Technology Development Zones have been provided with some tax incentives pursuant to the same law. Accordingly, it has aimed to minimize the regional differences in development levels, increase direct foreign investment, foster should be oriented towards high value-added investment of savings and enhance international competitive power.