Teknoloji geliştirme bölgeleri, Türkiye'deki gelişi, sağladığı vergisel avantajlar ve bir anket uygulaması
Technology development zones, their improvement, taxational advantages in Turkey and a survey application
- Tez No: 211903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde bilim ve teknoloji, ekonomik hayatın yanı sıra toplumsal hayatıda etkileyen en önemli faktörlerdendir. Yeni teknolojiye sahip olmak, hem ülkelerehem de firmalara önemli bir rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Dolayısıyla,geliştirilen yeni teknolojilerin en kısa yoldan sanayiye aktarılması ve reel olarakhayata geçirilmesi çok önemlidir. Bu doğrultuda geliştirilmiş olan en önemli yöntem,teknoparklar, Türkiye'deki ismiyle teknoloji geliştirme bölgeleridir (TGB).Teknopark kavramının temel mantığı, insan kaynakları ve bölgesel potansiyellerkullanılarak, üniversiteler ve araştırma merkezlerindeki AR-GE sonuçlarınınendüstriye aktarılmasıdır. Bu oluşumlar sayesinde, üniversite ve araştırmamerkezlerinde ortaya çıkan yeni teknolojiler, en kısa yoldan firmalarlabuluşturulmakta ve etkin üniversite-sanayi-firma işbirliği sağlanmaktadır. BugünTürkiye'de, 2001 yılında kabul edilmiş olan TGB Kanununa dayanarak kurulmuş, 23TGB mevcuttur. Bu Kanun kapsamında, bölgelerin gelişimini sağlamak amacıyladevlet tarafından çeşitli vergisel ve vergisel olmayan teşvikler sunulmuştur.Bölgelerde yönetici şirket, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, yazılımcı ve ARGEpersoneli 2013 yılı sonuna kadar vergiden muaftır. Bu çalışmada, Türkiye'de4691 sayılı TGB Kanunu kapsamında kurulan bu bölgelerin tanımı, önemi, kuruluşsüreci anlatılmış, sağlanan vergisel teşvikler değerlendirilmiş ve bir anket çalışmasıile bu bölgelerin genel durumları, sorunları, bölgelerde sağlanan vergisel teşviklereilişkin görüşler ortaya çıkarılmaya ve çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, science and technology are one of the most important factorswhich effect social life as much as economical one. Having a new technology givescompetitive advantage to countries as well as companies. So, it is very important toconvey these improved new technologies to indrustry and make them real. The mostimportant method which has been improved according to this idea is technoparkswhich are known as a technology development zone (TDZ) in Turkey. The basiclogic of a technopark concept is transferring the research and development results ofuniversities and research centers to industry by using human resources and regionalpotentials. Through these formations, the new technologies which are developed atuniversities and research centers are met with companies directly and this providesan effective university-industry-company cooperation. Today, there are 23 TDZwhich were founded base on TDZ Law accepted in 2001 in Turkey. The scope of thislaw, taxational or non-taxational incentives have been provided by the governmentfor improving these regions. The governing company, the income and corporationtax-payers and software /R&D personel are exempt from tax by the end of 2013. Onthis study, the definition, importance, the establishment period of TDZ which havebeen founded on the scope of the Law no 4691, provided tax incentives have beenexamided and by a survey it has aimed to find out the general situation and problemsof these zones and the opinions which are regarding to provided tax incentive inthese areas and to generate some solutions.