Mesleki etik ilkelere ilişkin anadolu ve meslek lisesi öğretmenlerinin görüşleri: İzmir ili örneği
The teachers' opinions about the professional ethics principles in anatolian and vocational high schools: A sample of the provience İzmir
- Tez No: 376639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN FERDA BEYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin mesleki etik ilkeleri benimseme ve meslektaşlarının mesleki etik ilkelere uyma durumlarına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2013-2014 öğretim yılında İzmir ili merkez ilçelerinde bulunan Anadolu ve Meslek Liseleri oluşturmuştur. Çalışmada 118'i erkek, 258'i kadın olmak üzere 376 lise öğretmeninin ölçeği değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 2 bölümden oluşan ölçek kullanılmıştır. Birincisi öğretmenlerin kişisel bilgilerini toplamaya yönelik sorular içeren bir ölçektir. İkinci olarak, öğretmenlerin mesleki etik ilkeleri benimseme ve meslektaşlarının uyma durumlarına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla Oxana Manolova'nın geliştirdiği (2011)“Mesleki Etik İlkeler Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the teachers' opinions about their adaptation to the professional ethics principles and their colleagues' compliance with the professional ethics principles were analyzed. The screening model was used in this research. The study universe involved the Anatolian and Vocational High Schools at the center districts of the province İzmir in the 2013-2014 academic year. Herein, 376 high school teachers including 118 males, 258 females were evaluated. As a data collection tool of the study, the scale of two parts was used. The first one was a scale which included questions about collecting the teachers' personal information. The second one was“A Scale for The Professional Ethics Principles”developed by Oxana Manolova (2011) in order to determine the teachers' opinions about their adaptation to the professional ethics principles and their colleagues' compliance with the professional ethics principles.