Belediyelerde halka ilişkiler: Bursa Büyükşehir Belediye örneği
Municipalities of public relations: Example of Metropolitan Municipality of Bursa
  1. Tez No: 376640
  2. Yazar: GÜLTEKİN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Halkla ilişkiler, günümüzde organizasyonların göz ardı edemeyecekleri ölçüde öneme sahip bir durum arz etmektedir. Bilgiye erişim kolaylaştığı gibi hedef kitleye ulaşmak da aynı ölçüde kolaylaşmıştır. Hedef kitleye ulaşma ve ulaşılmanın önünde aşılamayacak türden engeller büyük ölçüde iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak ortadan kalkmıştır. Böyle bir ortamda bir adım önde olmak hedef kitleye daha erken ulaşmaya imkân verecektir. Bu da rekabet ortamında avantaj sağlayacaktır. Bu konuda hedef kitle ile organizasyon arasında bağlantı kuran önemli kanalların başında halkla ilişkiler gelmektedir. Halkla ilişkiler sayesinde kurumlar ve bireyler kolaylıkla iletişime geçebilmekte, kendilerini tanıtabilmekte ve gerekli bilgileri edinebilmektedirler. Halkla ilişkiler en kolay bilgi aktarma yolu olarak gösterilebilir. Bu bağlamda halkla ilişkilerin yaygınlığı ve kolaylığı oldukça önemli olan çift yönlü iletişimi maksimum düzeyde gerçekleştirme fırsatı sunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle halkla ilişkiler ve belediyecilik kavramları irdelenmekte sonrasında ikisi arasındaki bağ ve belediyeler de halkla ilişkiler için önem açıklanmakta ve nihayetinde çıkabilecek krizlere ve alınabilecek önlemlere dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Public relations, organizations today are of a situation they could not ignore the extent of importance. It easier to reach your target audience in the same degree of access to information easier. Such obstacles be overcome before reaching the target audience and achieving in parallel with developments in communication technologies have largely disappeared. In such an environment to be one step ahead to reach the target audience will allow earlier. This will provide competitive advantage. This is an important issue that establishes a connection with the target audience of the organization at the beginning of the channels come from the internet. Through public relations, institutions and individuals can easily pass into contact, they introduce themselves and find the necessary information. Public relations can be shown as the easiest way to transfer information. In this context, the prevalence and ease of public relations, which are very important two-way communication offers the opportunity to perform at the maximum level Following this study, we first examined the concepts of public relations and municipal bond between the two and municipalities also important for public relations crisis and the possible measures that may eventually explained and highlighted.