Articulating and aggregating sectarian interests: The case of Alevis in Turkey
Mezhep kaynaklı çıkarların eklemlenmesi ve toplaşımı: Türkiye'de Aleviler örneği
  1. Tez No: 376655
  2. Yazar: AYŞE EZGİ GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SAYARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu doktora tezi, Alevi toplumunun Türkiye'deki siyasi süreçlere dahil olmasının dinamiklerinin kavranmasını sağlamaktadır. Türkiye ve Almanya?daki Alevi çıkar politikalarının aktörlerine ve stratejilerine odaklanmak suretiyle, bu tez değişen politik fırsat yapılarının ve Alevilerin heterojen ve parçalanmış kolektif kimliklerinin ortak çıkarların eklemlenmesi ve toplaşımını nasıl biçimlendirdiğini tartışmaktadır. Ulusaşırı bir bakış açısı benimseyerek yerel Alevi çıkar grupları ile Avrupa?daki Alevi Göçmen toplulukları ve örgütleri arasında kurulmuş ağların incelenmesinin, Türkiye?deki Alevi organizasyonları ve politik aktörlerin ilişkileri anlamak kadar önemli olduğunu savunur. Bu doktora tezi süreç izleme metoduyla azınlıkların siyasal katılmalarında Aleviler ilginç bir durum arz etmekte olduğunu göstermektedir. Her ne kadar talepleri kolektif hak isteklerini içermekte ve anlatıları kolektif kimlikleri bazında ayrımcılığa vurgu yapmakta ise de Aleviler azınlık statüsünü reddetmektedirler. Aleviler tarafından kurulmuş olan çıkar grupları kendi toplumları için tanınma ve saygınlık aramakta ama Alevilik kimliğinin çerçevelenmesindeki heterojenlikten dolayı etkin bir şekilde mobilize olamamaktadırlar. Son olarak, bireysel ve kolektif haklar üstüne normların yayılmasında etkin bir rol oynayan bölgesel kuruluşlar, Türkiye'de Aleviler için yeni tip dışlama modellerinin ortaya çıkmasında katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides insight into the dynamics of the inclusion of the Alevi community into the political processes in Turkey. By focusing on the actors and the strategies of Alevi interest politics in Turkey and Germany, the dissertation discusses how the changing political opportunity structures and the heterogeneous and fragmented collective identity of the Alevis shape the articulation and aggregation of their shared interests. Adopting a transnational perspective, it argues that the study of the networks established between the domestic Alevi interest groups, and the Alevi migrant communities and organizations located in Europe are just as important as the understanding of the relationship between the domestic Alevi organizations and political actors in Turkey. Through process tracing this dissertation demonstrates that Alevis present an interesting case in the study of political inclusion of minorities. Alevis reject minority status, although their demands include collective right claims, and their narratives emphasize discrimination on the basis of their collective identity. The interest groups established by Alevis seek recognition and respect for the community but have been unable to effectively mobilize due to the heterogeneity in framing Alevi identity. Finally, the regional organizations, which historically played a significant role in the diffusion of norms of individual and collective rights, contribute to the emergence of new patterns of exclusion for the Alevi community in Turkey.