Tam protezlerde kullanılan hazır ölçü kaşıkları için ülkemize uygun standartların araştırılması
  1. Tez No: 37667
  2. Yazar: TAYFUN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TURFANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, kliniğimize başvuran rutin dişsiz hastalardan aldığımız 400 üst çene ve 400 alt çene modeli üzerinde, vakalarımıza en uygun hazır ölçü kaşıklarının şekil ve boyut standartlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Her modelin yatay düzlemde alveol kavsi şekli ile konturu, dikey düzlemlerde damak ve kret şekilleri ve kesit çizimleri geliştirdiğimiz iki ayrı kontur çizici aygıt yardımı ile aynı oryantasyon koşullarında kağıda aktarılmış duplikat çizimlerin ölçümleri maximum 0.5 mm yanılgı ile milime trik kağıt üzerinde gerçekleştirilmiştir. Her model için or- talam 8 duplikat çizim ve 47 ölçüm olmak üzere toplam 6400 çizim ve 37.600 ölçüm yapılmıştır. Tüm ölçümler programlanarak bilgisayara girilmiş ve modeller alve ol kavsi şekline göre (Elips, U, Hiperbol) 3 ana grupta, geniş.lik-uzun- luk boyutlarına göre 5 alt grupta toplanarak sınıflandırılmış, damak ve kret şekillerinin dağılımı saptanmıştır. Elde edilen değer ortalamaları ve grup değerleri literatür bilgi leri ile, İsveç ve İngiltere'de aynı amaçla yapılmış iki araştirmanın sonuçları ile, ayrıca Clan, Xantalgine, Jescoform-Jescoplast ve Coe mar ka hazır dişsiz ölçü kaşıklarından aynı yöntemle aldığımız ölçümlerle karşılaştırılmış, alveol kavsi şekli ve boyutlar yönünden farklı değer lere rastlanmıştır. Materyelimizdeki dişsiz çene gruplarından herbirine uygun hazır ölçü kaşıklarının şekil, boyut ve sınırları, bilgisayar verilerine göre aynı gruptaki modellerin süperpoze çizimlerinden elde edilen şekle göre saptanmıştır. Gerekli ölçü kaşıklarının sayısı ve kullanılabilirlik değeri, her grup içindeki model yığılma oranı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation has been performed to determine the shape and dimension standarts of the most adequate impression trays on 400 maxillary and 400 mandibular casts obtained from the impressions of e- dentulous patients who had come to our clinic. On the horizontal plane the shape and contour of the alveolar arch and on the vertical plane the shape. of palate and alveolar ridge has been drawn using two different tracing devices developed by us.The tracings have been drawn on milimetric paper with an error of 0.5 mm maximally for each cast an average of 8 tracings and 47 measurements were and a total of 6400 tracings and 37600 measurements were obtained. All the data obtained from the measurements were programmed and have been loaded on computer. The cast were classified according to the shape of the alveolar archs (Elliptoid, U, hyperbolic). These three main groups were then divided into 5 subgroups and classified according to their width-length measurements. The average values and group values were compared with the results obtained from other studies made in Sweden and England for the same purpose, additionally, comparison was made with the values obtained from Clan, Xantalgine, Jescoform-Jescoplast and Coe set of edentulous stock trays, and difference was found from the point of shape and di mension of the alveolar arches. The shape, size and borders for the impression trays for each group have been determined according to the data form the computer and from the shape obtained by the superimposed tracings of the casts. The sufficient number of impression trays and their use of frequ ency value were determined by the number of casts in each group.