Mus'ab b. Umeyr'in hayatı, kişiliği ve İslam tarihindeki yeri
The life of Mus'ab b. Umeyr; his personality and his position in the Islamic history
  1. Tez No: 376727
  2. Yazar: MEHMET SALİH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın konusu ilk Müslümanlardan olan Mus`ab b. Umeyr?in hem Cahiliyye devrindeki hem de İslâm dönemindeki hayatı, ilk dönemlerde, inanan bir sahabe olarak kişiliği ve İslâm dinine olan katkılarıdır. Araştırma, ilk inanan Müslümanların İslâm?ı yaşamak ve onu yaymak için çekmiş oldukları sıkıntıları ve göstermiş oldukları çabaları Mus`ab b. Umeyr bağlamında tespit etmeyi amaçlamaktadır. Mus`ab b. Umeyr?in hem Câhiliyye devrindeki refah içinde geçen hayatı hem de Müslüman olduktan sonra çekmiş olduğu sıkıntılar, dinini daha özgürce yaşamak için yapmış olduğu hicretler ve İslâm?ın ilk öğretmeni olarak Medine?ye gönderilişi ve orada birçok kişinin Müslüman olmasına vesile olması ayrıntılı bir şekilde, bilimsel metotlarla tahlil edilmiştir. Çalışmamız bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mus`ab b. Umeyr?in doğup büyüdüğü yer olan Mekke?deki Cahiliyye döneminin sosyal, idari ve dini yapısı üzerinde duruldu. Birinci bölümde Mus`ab b. Umeyr?in yetiştiği çevresi, nesebi ve ailesi tanıtıldı. İkinci bölümde ise Mus`ab b. Umeyr?in Müslüman oluşu, Müslüman olduktan sonra çektiği sıkıntılar, Habeşistan hicretleri, Akabe biatından sonra Medine?ye İslam?ın ilk öğretmeni olarak gönderilişi ve oradaki başarılı tebliğ faaliyetleri, katıldığı gazveler ve şehit edilişi üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is contribution to lslam religion in first terms and ownership personality of Mus?ab b. Umeyr who was the one of the Muslims both in Cahilliye and lslam?s life. This study aimed to determine the troubles and efforts of the first Muslims to spread and live lslam via Mus?ab b. Umeyr. Both Mus?ab b. Umeyr?s comfortable life in Cahilliye and troublesome life after becoming Muslim,the emigrations to live lslam religion freely and being refered as a first lslam teacher to Medine and causing a lot of people to become Muslim were analysed sicientific and detailed. Our study involved an introduction and two main parts.ln introduction part was mentioned about Mekke where Mus?ab b. Umeyr?s birth pleace in Cahilliye social,administrative,religious periods.ln first part, Mus?ab b. Umeyr?s environment and his family were introduced.ln second part,becoming Muslim of Mus?ab b. Ümeyr and then being sent to Medine as a first lslam teacher and his succes of communication,his participating rebellion and lastly his martyr were introduced.