Çocuk kardiyoloji kliniğine başvuran akut romatizmal ateşli hastaların klinik, laboratuar, ekokardiyografik ve elektrokardiyografik verilerinin değerlendirilmesi
Assessment of clinical, laboratory, echocardiographic and electrocardiographic datas of acute rheumatic fever patients who admitted to pediatric cardiology clinic
  1. Tez No: 376760
  2. Yazar: NAGEHAN BİLGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Akut romatizmal ateş (ARA) halen gelişmekte olan ülkelerde edinsel kalp hastalığının en sık nedenidir. Çalışmamızda ARA'li hastaların demografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek ve ARA tanısında kullanılan ModifiyeJones Kriterleri yanında, kalp tutulumu olan hastalarda P dalga dispersiyonu, QT dispersiyonu ve QTc dispersiyonu değerlerindeki artışın önemini vurgulamaktır. Metod: Çalışmaya 40 akut romatizmal kardit ve14 akut romatizmal artrit tanılı 54 hasta ile 30 sağlıklı çocuk alınarak 3 grup oluşturuldu. Hastaların başvuru anındaki demografik verilerine ve klinik özelliklerine bakıldı. Hastaların tanı anı ve tedavi sonrasında akut faz reaktanları, ekokardiyografileri ve elektrokardiyografi (EKG) incelendi. EKG'de P dalga dispersiyonu, QT dispersiyonu ve QTc dispersiyonu verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda en sık görülen major bulgu karditti; en sık olarakta kardit ve artrit birlikteliği vardı. İlk değerlendirmede ARA'li hastalarda %98.1 eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) ve %87 C reaktif protein (CRP) yüksekliği varken tedavi sonrasında ESR ve CRP değerleri düştü. Tanı anında anti streptolizin O %98.1 oranında görülürken, hiçbir hastanın boğaz kültüründe üreme yoktu. Tanı anında romatizmal karditli hastalarda P dalga dispersiyonunda romatizmal artritli ve kontrol grubuna göre anlamlı yükseklik bulundu. P dalga dispersiyonu tedavi sonrasında romatizmal karditli grupta kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. P dalga dispersiyonu yüksekliği romatizmal karditli hastalarda tedavi sonrasında azalma göstermekle birlikte halen devam etmekteydi. QT dispersiyonu tanı anı ve tedavi sonrasında romatizmal karditli ve romatizmal artritli gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. QTc dispersiyonu romatizmal kardit grubunda romatizmal artrit ve kontrol grubuna göre yüksekti. Tedavi sonrasında romatizmal karditli grupta QTc dispersiyon değerleri normale geldi. Tedavi sonrası QTc dispersiyonunda gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu. Sonuç: Çalışmamız ARA'in hala önemli bir morbidite nedeni olduğu ve P dispersiyonu, QT dispersiyonu ve QTc dispersiyonu ARA'li hastalarda kalp tutulumu olan hastaların belirlenmesi ve tedavi takibinde basit elektrokardiyografik belirteç olarak kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute rheumatic fever (ARF) is stil the most common cause of acquired heart disease in the developing countrie. The aim of our study is to assess the demographic and clinic characteristics of ARF patients and is to emphasize the importance of increase in the value of QT and QTc dispersion,P wave dispersion in patient swith cardiac involvement, besides Modifiye jones criteria for the ARA diagnosis. Methods:Three groups were for med by taking 54 patients diagnosed with 40 acute rheumatoid arthrit and 14 acute rheumatic carditis, and 30 healthy children. Demografic datas and clinical characteristics of patients on admission were evaluated. During the diagnosis and after treatment, acute phase reactants, echocardiograpy and electrocardiography (ECG) of patients were examined. The datas of P wave dispersion, QT dispersion and QTc dispersion in ECG were compared. Results:In our study, the most common major result was carditis; most frequently in the union had carditis and arthritis. In the initial evaluation while patients with ARF had 98.1% erythrocyte sedimentation rate (ESR) and 87% C-reactive protein (CRP) levels, ESR and CRP levels fell after treatment. While antistreptolysin-O (ASO) was seen on the rate of 98.1% on time of diagnosis, there was no growth in a throat culturein any of the patients .It is found more significantly height in P wave dispersion in patients with rheumatic carditis the time of diagnosis compared to the rheumatoid arthritis and control group. After treatment, P wave dispersion of rheumatic carditis group was significantly higher than the control group. The height of the P wave dispersion in patients with rheumatic carditis decreased after treatment but was stil continuing. QT dispersion on groups with rheumatic cardit is and rheumatoid arthritis groups after diagnosis and treatment was significantly higher compared to the control group. QTc dispersion on rheumatic carditis group was higher than the rheumatoid arthritis and control group. After treatment, QTc dispersion values on rheumatic carditis group return to normalcy. QTc dispersion after treatment did not differ significantly between the groups. Conclusion: Our study showed that ARF is still an important morbidity reason and P wave dispersion, QT and QTc dispersion could be used as a simple electrocardiographic marker in the identification and treatment follow-up of patients with cardiac involvement in patients with ARF.